Top News – Po vjen Raketa kineze!/ Bie në fundjavë, SHBA nuk ka në plan ta rrëzojë
07/05/2021 13:05

Mbetje nga një raketë kineze pritet të bien në tokë në mënyrë të pakontrolluar, këtë fundjavë. Segmenti kryesor i Long March 5b u përdor për të lancuar modulin e parë të stacionit të ri hapësinor të Kinës, muajin e shkuar. Me peshë 18 tonë, ai është një nga objektet më të mëdha në dekada që është zhytyr në mënyrë të pakontrolluar në atmosferë. Ushtria amerikane ndërkohë tha se po e monitoron por nuk ka në plan ta rrëzojë raketën kineze të lancuar javën e kaluar, e cila pritet të kthehet në Tokë këtë fundjavë, mirëpo në një lokacion të pakontrolluar. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austrin u ka thënë gazetarëve më 6 maj se ndonëse Pentagoni ka “kapacitet për të bërë shumë gjëra”, aktualisht nuk ka në plan të rrëzojë raketën. Pentagoni ka thënë më 5 maj se është duke vëzhguar raketën Long March 5B, e cila ka dalë jashtë orbitës, pasi është ndarë nga një segment i stacionit hapësir kinez. Raketa pritet të kthehet në tokë me 8 apo 9 maj. “Ne shpresojmë se do të arrijë në një hapësirë që nuk do ta dëmtojë askënd. Shpresojmë që në oqean apo diçka të ngjashme”, ka thënë Austin. Komanda amerikane e Hapësirës ka thënë përmes një deklarate se parashikimi i pikës së saktë të kthimit të raketës në atmosferën e Tokës “nuk mund të dihet deri disa ora para kthimit”. Detajet themelore për raketën dhe trajektoren e saj nuk dihen, sepse Qeveria kineze nuk ka komentuar publikisht rikthimin e saj. Një e përditshme e Partisë Komuniste Kineze, i ka përshkruar raportimet se raketa është “jashtë kontrollit” dhe mund të shkaktojë dëme, si “publicitet perëndimor”. Raketa The Long March 5B ka dërguar në orbitë modulin kryesor të stacionit hapësinor Tianhe më 29 prill. Kina planifikon të realizoj 10 lansime të njëjta, përmes së cilave do të dërgohen pjesë shtesë të stacionit hapësinor në orbitë.

Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: “ Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene”!
23/06 11:55
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares, gjeorgjiani i arrestuar: Më torturuan që të pranoja krimin!
23/06 11:40
Top Channel/ OKB jep alarmin: “Njerëzimi rrezikon zhdukjen nga ngrohja globale”!
23/06 11:16
Top Channel/ “Të pashpresë për Kosovën”, Vuçiç: “Ndërkombëtarët nuk do të ndryshojnë qëndrim”!
23/06 10:18
Top Channel/ Shpërthen makina-cisternë në autostradë, dy të vdekur në Itali
23/06 10:18
Top Channel/ Pilotin e çojnë te burgu i grave, për arsye sigurie pas vrasjes së gruas
22/06 22:43
Top Channel/ Ish-policët francezë apelojnë dënimin për përdhunimin e turistes kanadeze
22/06 21:23
Top Channel/ Kryeministri spanjoll kërkon që falja e liderëve katalanas të hapë një ‘epokë të re’
22/06 21:22
Top Channel/ Nis numërimi në zgjedhjet historike të Etiopisë
22/06 21:20
Top News – ‘Si dy pika uji’, por s’kanë lidhje/ Britani, djali 3 muajsh, fiks si Boris Xhonson
22/06 18:54
Top News – UEFA, jo ylberit në Allianz Arena/ Hungaria: E dëmshme përzierja e sportit me politikën
22/06 18:53
Top News – Fyen mbretin, 3 të arrestuar/ Kamboxha, aktivistët e mjedisit akuzohen për komplot
22/06 16:27
Top Channel/ Filipinet i bien shkurt: Kush nuk bën vaksinën, shkon në burg!
22/06 15:38
Top Channel/ Nuk pyet për variantin Delta, Italia vendos heqjen e maskave!
22/06 15:12
Top Channel/ Raporti sekret: UFO-t rrëzuan 10 raketa bërthamore në bazën amerikane!
22/06 15:08
Top Channel/ Itali shqiptari tenton të vrasë gruan, e motra kap grykën e pushkës!
22/06 14:03