Top News- Përzgjidhen filmat për “Luanin e Artë” /Në garë për çmimin e madh Aronofsky dhe Amelio
31/07/2022 12:01

Është publikuar lista zyrtare e filmave që do të konkurrojnë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia 2022. Janë plot 73 filma prej të cilëve 23 do të garojnë për çmimin e madh “Luani i Artë”. Edicioni i 79-të i festivalit që mbahet nga 31 gushti deri më 10 shtator do të hapet me prodhimin e Netflix, “White Noise” të regjisorit amerikan Noah Baumbach. Ndër filmat që konkurrojnë për çmimin më të lartë të Venecias, është “Zoti i milingonave” i regjisorit italian Gianni Amelio, drama e regjisorit amerikan Darren Aronofsky “The Whale”, “Beyond the Wall” nga regjisori iranian Vahid Jalilvand, ‘The Son” i francezit Florian Zeller, “Bones and All” nga Luca Guadagnino si dhe komedia “Bardo” nga regjisori i njohur meksikan Alejandro Inarritu. Gjithashtu në garë është “L’immensita”nga Emanuele Crialese ku interpreton aktorja Penelope Cruz. Rreth 19 filma dhe dokumentarë, dy seriale televizive dhe katër filma të shkurtër do të shfaqen jashtë garës. 30 vepra të tjera (përfshirë filma të shkurtër) do të konkurrojnë në kategorinë kushtuar tendencave të reja të kinemasë.

Top News – Nga avionët privatë tek metroja! Çifti Hollivudian përdor transportin publik
24/09 16:54
Top News – Bebe Rexha shpërthen në lot! / Projekti i saj dhe i David Guetta-s renditet i pari
24/09 13:42
Top News – Mourinho, në ritmet e ‘drillit’/ Trajneri i Romës shfaqet në videon e reperit Stormzy
23/09 16:35
Top News – Tërmeti ‘shkund’ Meksikën/Dua Lipa largohet e frikësuar gjatë performancës
23/09 16:12
Top News – Arsyeja do t’ju habisë!/Fansat ‘Vërsulen’ Me Kritika Ndaj Kim Kardashian
23/09 12:37
Top News – Askush nuk e paska vënë re!/E dashura e Jonny Depp prezente në gjyqin e tij
23/09 12:09
Top News – Mashkulli më i pashëm sipas Brad Pitt/ I pari Paul Newman, I dyti George Clooney
22/09 16:19
Top News – Nuk ka më dyshime! Leonardo Dicaprio dhe Gigi Hadid zyrtarisht çift
22/09 12:39
Top News -‘Dashuri me shikim të parë’.Eda dhe Alba në betejë me ligjin për mëmësinë
22/09 11:09
Top News – Lana Del Rey, lëndë ne universitet / Në SHBA do të studiohet muzika e artistes
21/09 19:04
Top News – Një vit jashtë transmetimit, Golden Globes 2023 rikthehet në ekran
21/09 11:38
Top News -‘U frymëzova nga lidhja e prindërve’, Rita Ora konfirmon martesën me regjisorin
21/09 10:38
Top News- Kim Kardashian blen vilën mahnitëse/Ylli televiziv në resortin e Cindy Crawford
20/09 19:18
Top News- IPhone 14 Pro Max me defekt!/Modeli i ri i Apple probleme me kamerën
20/09 17:20
Top News-Ka 481 milionë ndjekës/Cristiano Ronaldo mbetet mbreti i Instagramit
20/09 16:58
Top News – “Urime ditëlindjen Keyan.Të dua”/ BEBE REXHA uron publikisht te dashurin
20/09 15:56
Top News – Ashley Greene sjell në jetë një vajzë/ Ylli i “Twilight”,nënë për herë të parë
20/09 15:12
Top News-‘Profesioni’ i ri i aktorit Brad Pitt/ Shfaqet si skulptor në galerinë e artit në Finlandë
20/09 14:56
Top News – Kur skena kthehet në rrezik për artistët!/Nga Dua Lipa, Post Malone e akrobatja ruse
19/09 16:23
Top News – The crown”, më i shikuari në Netflix / Rritje e shikueshmërisë pas vdekje së Elizabeth II
16/09 19:57