Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05/2021 19:32

Dy palestinezë janë vrarë dhe i treti është plagosur rëndë më 7 maj, pasi kanë shtënë me armë zjarri drejt bazës së ushtrisë izraelite në Bregun e pushtuar Perëndimor. Policia kufitare izraelite ka thënë se të tre personat kanë shtënë afër bazës në qytezën Jenin. Garda ka qëlluar për vdekje dy prej sulmuesve dhe i treti është në gjendje kritike dhe është evakuuar në spital. Ndaras, policia izraealite ka thënë se ka arrestuar 15 persona pas përleshjeve në lindje të Jerusalemit, pasi janë hedhur gurë drejt zyrtarëve dhe makinave në lagjen Sheikh Jarrah. Raportimet për dhunë vijnë në kohën e rritjes së tensioneve për lindjen e Jerusalemit, ku dhjetëra palestinezë rrezikojnë të dëbohen, pas një beteje ligjore me izraelitët. Si palestinezët, ashtu edhe izraelitët pretendojnë se gëzojnë pronësinë e atij territori. Protestuesit palestinezë janë përleshur me policinë atje gjatë natës javëve të fundit. Dëbimet e detyrueshme të palestinezëve kanë provokuar vazhdimisht protesta, disa prej tyre edhe të dhunshme. Vendimi i Gjykatës Supreme të Izraelit për një rast që përfshin katër familje palestineze pritet të merret gjatë kësaj jave. Për disa ditë, mbështetësit e familjeve janë takuar në lagjen Sheikh Jarrah për iftar nëpër ambiente të jashtme.

Tip News – Një supozim, apo e vërtetë…! Joe Biden, origjina e largët nga Briania e madhe!
22/06 00:41
Top News – Mafiozi turk që kërcënon Erdogan/ Videot e tij në youtube po bëjnë namin
21/06 23:16
Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44