Top News – Nepali, një Indi e dytë/ Koronavirusi ‘pushton’ edhe Everestin
07/05/2021 13:52

Më shumë se 30 alpinistë të sëmurë, u evakuuan nga kampi bazë i Everestit, duke shuar shpresat për një sezon të suksesshëm të ngjitjes së malit më të lartë në botë. Industria e turizmit në Nepal pësoi një goditje të fortë një vit më parë, kur pandemia u bë shkak për mbylljen të gjitha aktiviteteve, gjë që shkaktoi humbje prej miliona dollarësh. Sivjet autoritetet I kanë lehtësuar kufizimet, në përpjekje për të rikthyer alpinistët e huaj, dhe kanë lëshuar më shumë se 400 leje të posaçme, një record I ri ky. Një leje e tillë kushton 11 mije dollarë, dhe alpinistët paguajnë deri në 40 mijë dollar për një ekspeditë. Por rritja e temperaturave, e cila krijon kushte më të mira për ngjitjen e majave të mbuluara me borë të Nepalit, ka përkuar me një valë të dytë infektimesh nga Covid-19. Vetëm në dy javët e fundit ka patur një 6-fishim të rasteve aktive. Mbi 400 njerëz kanë vdekur nga Covidi në dy javët e fundit ne Nepal. Duke qenë se në lartësi të mëdha ka gjithmonë një rrallim të oksigjenit, përhapja e coronavirusit tek alpinistët do të përbënte një rrezik fatal. Ndërkohë, evakuimi I alpinistëve të sëmurë nga lartësitë e mëdha përbën një sfidë të madhe logjistike.

Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38
Top Channel/ Policia gjermane bastis strehën e famshme të të rinjve ‘libertarianë’ në Berlin
17/06 21:37
Top Channel/ Bebja indane gjendet e gjallë në kuti duke lundruar në lumin Ganges
17/06 21:36
Top News – Ndahet Italia për videon e tmerrit/ Prokurorja Bossi: Është shkelur sekreti hetimor
17/06 20:40
Top Channel/ OBSH: S’jemi në fund të pandemisë/Këshilla për Shqipërinë: Kujdes me mutacionet e tjera
17/06 19:37
Top News – Gjendet 1 vjeçari pa jetë në krevat/ Itali, e ëma me damarë të prerë, sulmoi policët
17/06 18:56
Top News – ‘Është gënjeshtar i pandreqshëm’/ Navalny: Putin e ka çmendur paraja dhe pushteti
17/06 18:55
Top News – Turqia ‘në dashuri’ me armët ruse/ Erdogan, SHBA-ve: Pa merak për sistemin raketor rus
17/06 18:21
Top Channel/ Turqia sfidon Amerikën: “Nuk heqim dorë nga armatimi rus”!
17/06 15:44
Top Channel/ Arroganca e Lajcak me Kosovën: Nëse nuk i besoni BE-së, shkoni diku tjetër!
17/06 14:42
Top Channel/ Greqia “kërcënon” Gjermaninë: Mos i shisni nëndetëse Turqisë!
17/06 14:36
Top News – Një pulë për një vaksinë/ Indonezi, strategji për të inkurajuar imunizimin
17/06 14:21
Top News – Nën pushtetin e merimangave…/ Pas përmbytjeve, e gjithë Australia nën rrjetë
17/06 14:14
Top Channel/ Paralajmërimi i zyrtarit amerikan: Rrezik në rritje i terrorizmit të brendshëm!
17/06 14:07
Top Channel/Kur të del kundër “i yti”; Vuçiçin e bën për ujë të ftohtë raportuesi për Serbinë në PE!
17/06 14:07
Top News – Pandemia u prodhua në SHBA/ Kina në kundërsulm-covid-i armë biologjike amerikane
17/06 13:44
Top News – Spanjë, hëngri nënën pasi e vrau/ Krimi në 2019-ën, dënohet me 15 vite burg
17/06 13:12