Top News – ‘Më shumë se dyfishi…’/ Studimi, koronavirusi ka vrarë 7 milionë njerëz
07/05/2021 14:04

Koronavirusi ka vrarë më shumë se dyfishin e numrit të raportuar zyrtarisht. Analistët në SHBA vlerësojnë se sëmundja ka shkaktuar rreth 6.9 milionë viktima në shkallë globale. Ata paralajmëruan se shifrat e ulëta të testimit dhe sistemet e dobëta të kujdesit shëndetësor në vendet në zhvillim, janë faktorë kryesorë në këto statistika të mangëta. Por një numër i madh viktimash nuk janë raportuar as në vendet perëndimore që janë përballur me më të keqen e pandemisë, përfshitrë Britaninë e Madhe, SHBA-në dhe italinë, sipas studimit. Në studim theksohet se kjo ka ardhur kryesisht për shkak të mungesës së testimeve në fillimin e pandemisë, kur shumë pacientë me covid kanë humbur jetën pa e konfirmuar sëmundjen. Instituti i Universitetit të Uashingtonit për matjet dhe vlerësimin, paralajmëroi se të dhënat tregojnë se bilanci i vërtetë i pandemisë është shumë më i rëndë se ai që është thënë. Sipas analizës, SHBA ka numrin më të madh të viktimave në shkallë globale, me mbi 900 mijë. Një shifër kjo dukshëm më e lartë se 574 mijë të regjistruarit zyrtarisht. Ajo ndiqet nga India dhe Meksika, që vlerësohet se kanë regjistruar më shumë se 600 mijë viktima të virusit, tre herë më shumë nga shifrat që disponon OBSH.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57