Top News/ ‘Kuvendi gjithëserb’, reagon Bosnja / Një projekt i rrezikshëm i Aleksandër Vuçiçit
10/06/2024 14:48

“Kuvendi gjithëserb” është një projekt i rrezikshëm i presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, që lidhet drejtpërdrejt me përpjekjet e Rusisë për të destabilizuar Evropën Juglindore dhe për të larguar vëmendjen nga agresioni i saj në Ukrainë, tha kryesuesi i Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Denis Beqiroviç. I ashtuquajturi “kuvend gjithëserb” u mblodh të shtunën në Beograd, ku udhëheqës të Serbisë dhe të entitetit serb të Bosnjës, Republika Sërpska, bënë thirrje për unitetin e serbëve në të gjithë rajonin. Ai u organizua nën sloganin “Një popull, një kuvend - Serbia dhe Sërpska” dhe përfundoi me të ashtuquajturën Deklaratë për mbrojtjen e të drejtave kombëtare dhe politike dhe të ardhmërisë së përbashkët të popullit serb. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha se gjuha e deklaratës është zgjedhur me kujdes dhe se ajo fokusohet te Kosova, merr parasysh Marrëveshjen e Dejtonit që i dha fund luftës në Bosnje në vitet ’90 dhe nuk e përmend ndarjen e Bosnjës. Ai, megjithatë, shtoi se Serbia “nuk do ta braktisë kurrë Republikën Sërpska”. Beqiroviç tha se “kuvendi gjithëserb” kërcënon bashkëpunimin paqësor dhe të barabartë midis shteteve evropiane. “Një skenar i tillë i shkon për shtat vetëm Rusisë së Putinit dhe për këtë arsye nuk është rastësi që zyrtarët më të lartë rusë e kanë përkrahur publikisht mbajtjen e ‘kuvendit gjithëserb’”, tha Beqiroviç. Ai shtoi se organizimi i një kuvendi tërësisht serb është në kundërshtim me praktikat e një bote demokratike dhe të civilizuar, e cila respekton ligjin ndërkombëtar, dhe paraqet “një hap jashtëzakonisht të rrezikshëm”. “Asnjë kryetar shteti në Evropën moderne nuk do të mendonte të organizonte një kuvend ‘gjithëfrancez’, ‘gjithëgjerman’, ‘gjithitalian’, ‘gjithëpolak’, ‘gjithëspanjoll...”, tha Beqiroviç.

Top News/ Do dërgojë ushtrinë e Kosovës në veri / Paralajmëron Xhelal Sveçla, por a është e mundur?!
21/07 14:41
Top Channel/ “Tensionet, i fabrikon Serbia”! Haxhiu: Vrasja e policit, kauzë për kundërsulm
21/07 12:24
Top Channel/ Ekzekutoi ushtarin kur ishte 15 vjeç! “Dosja” Faton Harizaj që u vra nga policia serbe
19/07 22:58
Top Channel/ U ekzekutua nga policia serbe, reagimi rrëqethës i gruas së Faton Hajrizit: Si ike…
19/07 22:28
Top Channel/ Pas vrasjes së policit, arrestohet blogerja serbe!Çfarë e lidhte atë me Faton Hajrizin?
19/07 22:27
Top Channel/ Ekzekutohet vrasësi i policit/ Kosova kërkon nga Serbia të konfirmojë identitetin e tij
19/07 19:52
Top News/ Pas vrasjes së Faton Hajrizit/ Serbia kërkon ‘kokën’ e vëllait tjetër në Gjermani
19/07 17:43
Top News/ I mori jetën policin serb. Faton Hajrizi ekzekutohet gjatë operacionit të kapjes
19/07 14:44
Top News/ Serbia kërkon Faton Hajrizin / Dyshohet për vrasjen e policit serb në Lloznicë
19/07 13:26
Top News/ I arratisur 9 herë nga burgu. Kush është shqiptari që dyshohet se ekzekutoi policin serb
18/07 15:03
Top News/ Maqedonia ndalon ish-luftëtarin e UÇK. Urdhër-arrest nga Serbia, Kurti: Jemi në kontakte
18/07 14:30
Top News/ Kosova nuk do të bëjë lëshime! Çfarë garancish kërkon Osmani nga ndërkombëtarët?
18/07 14:27
Top News/ Shqiptarë, shmangni Serbinë! Thirrja pas ekzekutimit të policit serb
18/07 14:10
Top News/ Kurti për ekzekutimin e policit serb: ‘Po mbledhim informacione, të mos politizohet’
18/07 14:10
Top News/ Ekzekutohet një polic në Serbi / Pasaportë kosovare në vendngjarje, kërkohet autori
18/07 12:52
Top News/ Adriatiku po ‘vlon’, alarm në Ballkan/ Ajër i nxehtë nga Afrika, temperatura të rrezikshme
18/07 12:33
Top News/ Fëmija autik ndërroi jetë në makinë/ Gjykata lë të lirë dy prindërit shqiptarë në Greqi
18/07 10:49
Top News/ Serbia po pret mundësinë. Lëshohet alarmi, Beogradi skenar për sulm në Veri
15/07 20:17
Top News/ SHBA e shqetësuar nga qeveria Kurti / Hovenier: Të pakënaqur me disa zgjidhje politike
15/07 16:08
Top News/ Lënë djalin autik në makinë/ Humb jetën, arrestohet çifti shqiptar në Greqi
15/07 13:46