Top News – Kosova dhe Serbia gati ta nënshkruajnë/Çfarë përmban marrëveshja e arritur në Bruksel
21/06/2022 10:50

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë pritet që të nënshkruajnë të martën një marrëveshje për energjinë. Gjatë takimeve të zhvilluara në Bruksel, të martën, në kuadër të dialogut për normalizim të marrëdhënieve mes dy shteteve, dy palët do të dalin po ashtu me një deklaratë të përbashkët për të zhdukurit e luftës. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi kryenegociatori I Kosovës në dialog me Serbinë, paralajmëroi po ashtu se është pranë finalizimit të një marrëveshje me palën serbe e për çështjen e energjisë. Ai tha se kjo çështje do të rregullohet “duke respektuar marrëveshjen e arritur në muajin prill të vitit 2013”. Marrëveshja e vitit 2013, e arritur në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, parashikon që përveç kompanisë shtetërore, në Kosovë të licencohet edhe një kompani tjetër për shpërndarjen e energjisë. Në këtë mënyrë, qytetarvë të Veriut të Kosovës nuk do tu vijnë më në shtëpi fatura energjie nga kompania shtetërore serbe por nga një kompani tjetër po serbe, e cila është e regjistruar në mënyrë të ligjshme në Kosovë dhe I paguna taksat Prishtinës zyrtare.

Top News – Kurti nuk firmos asnjë pakt me Vuçiç!/Kosovë-Serbi, dialog pa asnjë rezultat në Bruksel
18/08 17:20
Top News – Kurti dhe Vuçiç përballen në Bruksel / Të ndarë nga tavolina, asnjë shtrëngim duarsh
18/08 14:54
Top News-Kurti e Vuçiç përballë Borrell e Escobar. S’ka shtrëngim duarsh në Bruksel, takimet vijojnë
18/08 13:19
Top Channel/ Takim me Vuçiç dhe Kurtin, NATO paralajmëron Serbinë : Ndërhyjmë nëse do ketë probleme
17/08 19:47
Top News-4 mijë trupa në Kosovë gati të ndërhyjnë!/Paralajmërimi i Stoltenberg për Kurtin dhe Vuçiç
17/08 19:05
Top News- Në Bruksel, zgjidhet mes luftës e paqes!/Histeri në Serbi para takimit Kurti-Vuçiç
17/08 16:23
Top Channel/ Gazetari i përgjuar/ Koukakis dëshmon katër orë te prokurori
17/08 12:38
Top News- Kurti dhe Vuçiç do të takohen në Bruksel/Zbardhet agjenda, çfarë do të diskutohet mes tyre
16/08 22:28
Top Channel/ Nga 1 shtatori Maqedonia e Veriut me masa të reja për kursimin e energjisë elektrike
16/08 19:41
Top News – Rritet sërish paga minimale/ Qeveria greke u vjen në ndihmë qytetarëve
16/08 19:12
Top News – Kurti tregon çfarë i propozoi Vuçiç/Kosova pret shumë nga BE gjatë takimit në Bruksel
16/08 19:02
Top News – 5 shtetet që i bëjnë presion Beogradit/‘Duhet të njohë Kosovën, pro Kurtit për targat’
16/08 15:48
Top News – Vrau civilë shqiptarë gjatë luftës!/Kosova çon në Prokurori nënkryetarin e Kuvendit serb
16/08 15:15
Top News – Shkupi, edhe avionë e helikopterë në Ukrainë / Moska e kërcënoi por vazhdojnë furnizimet
15/08 16:55
Top News – Enigmat për qeverinë e re të Serbisë/Kur do krijohet, kush janë kandidatët e mundshëm
15/08 14:44
Top News-Pikëpyetjet rreth dialogut Kosovë-Serbi/BE gjen fajtorët, ja dy temat e nxehta pa kompromis
15/08 14:04
Top Channel/ BE nxit dialogun/ Në 18 gusht pritet të takohen Kurti dhe Vuçiç në Bruksel
14/08 15:31
Top News – Vrau 10 persona, fëmijë e të moshuar/E shkuara e errët e autorit të masakrës në Mal të Zi
14/08 13:40
Top News – BE paralajmëron Kosovën dhe Serbinë!/Do mbani përgjegjesi për kërcënimet me luftë!
14/08 13:23
Top News- Arrestohet në Itali biznesmeni shqiptar/ 35-vjeçari u kap me kokainë, sekuestro 300 mijë €
13/08 17:53