Top News – EULEX ‘bujt’ edhe 1 vit në Kosovë/ Osmani zgjat mandatin e misionit, skadonte këtë muaj
15/06/2021 22:53

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ia zgjati mandatin misionit evropian për sundimin e ligjit - EULEX edhe për një vit. Në një njoftim për shtyp të lëshuar nga Zyra e Presidentes thuhet se Osmani e njoftoi shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, në lidhje me vendimin. Në letrën drejtuar atij, Osmani tha se EULEX-i “do të jetë me mandat teknik, pa fuqi ekzekutive dhe i bazuar vetëm në monitorim, mentorim dhe këshillëdhënie”. “I njëjti mandat mund të shtyhet edhe për një vit tjetër, në rast të vlerësimit pozitiv të punës së këtij misioni nga presidentja e Republikës së Kosovës”, thuhet në letër. Mandati i tij do të skadonte këtë muaj. EULEX u vendos në Kosovë në vitin 2008, pasi Kosova shpalli pavarësinë. Ai ka përbërë misionin më të madh civil në kuadër të politikës së përbashkët të Bashkimit Evropian për siguri dhe mbrojtje. Në fazën e hershme, qëllimi i tij ishte t’i ndihmonte autoritetet e Kosovës në ngritjen e institucioneve të qëndrueshme dhe të pavarura të sundimit të ligjit. Shumica e kompetencave të drejtësisë që ka pasur administrata e OKB-së në Kosovë - UNMIK, i kanë kaluar EULEX-it. Por, nga viti 2018, edhe kompetencat dhe përgjegjësitë e EULEX-it janë reduktuar në masë të madhe, duke i kaluar sistemit vendor. Pjesëtarët e EULEX-it gëzojnë imunitet ndaj proceseve ligjore dhe administrative të Kosovës. Për zgjatjern e mandatit të këtij misioni kërkohet marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe BE-së.

Top News – Lypnin rrugëve të Kosovës/ Dëbohen drejt Shqipërisë 22 shtetas
05/08 21:43
Top News-9 vatra zjarri aktive në Kosovë/ Lëndohen zjarrëfikësit gjatë shuarjes së flakëve
05/08 20:56
Top News – 10 vite burg për zjarrvënësit / 4 të arrestuar në Kosovë pas zjarreve vdekjeprurës
05/08 13:11
Top News-Shkaktuan zjarre me qëllim/ Në pranga 4 persona, policia jep detajet
04/08 22:19
Top Channel/ Kosovë, viktima e parë nga zjarret/ Zjarri ra në stallën e viktimës në Malishevë
04/08 19:28
Top Channel/Viktima e parë nga zjarret në Kosovë,flakët përfshinë stallën e 64-vjeçarit në Malishevë
04/08 15:47
Top Channel/ Kosova regjistron viktimën e parë nga zjarret, u asfiksua në stallën që digjej
04/08 14:33
Top News – Një viktimë nga zjarret në Kosovë / Hyri në stallë të shpëtonte kafshët, gjeti vdekjen
04/08 11:30
Top News – Po digjet edhe Kosova / Katër vatra zjarri aktive në vend
03/08 15:30
Top News – Kampionet olimpike/ Kosova pret heroinat e saj të xhudos
03/08 12:10
Top News – Priten si heroina…/ E gjithë Kosova në këmbë për medalistet olimpike
03/08 11:44
Top Channel/ “Të artat” mbërrijnë në Kosovë, ja pritja që u bë
03/08 11:30
Top News-Kurti nuk i kursen lavdet për punën e tij/’Qeveria ime nuk krahasohet me ato të mëparshmet’
02/08 20:52
Top Channel/ Kundër “Ballkanit të Hapur”, protestë para ambasadës së Shqipërisë në Prishtinë
02/08 15:20
Top Channel/ Kurti: Reciprocitet të plotë ekonomik dhe politik me Serbinë
02/08 15:18
Top News – Protestë para ambasadës shqiptare / Kosovë, kundërshtohet nisma ‘Ballkani i Hapur’
02/08 14:24
Top News – Reciprociteti me Serbinë/ Kurti në parlament: Nuk kemi hequr dorë
02/08 13:56
Top Channel/ Medalje pas vdekjes për Beau Biden, punoi në Kosovë pas luftës
02/08 13:03
Top Channel/ Më shumë pacientë në Kosovë, dyfishohet numri i atyre që kërkojnë trajtim në QKUK
31/07 12:34
Top News-50 milionë euro për fermerët/ Qeveria e Kosovës merr hapin e rëndësishëm
30/07 15:53