Top News – Bisedime mes BE dhe Indisë/ Synohet t’i jepet shtysë tregëtisë së lirë
08/05/2021 14:06

Bashkimi Evropian dhe India do të tentojnë të rinisin bisedimet për tregti të lirë, në samitin që mbahet sot, ku po ashtu pritet të bisedojnë për mënyrat se si të zbusin efektet e pandemisë së koronavirusit në bllokun evropian. Liderët e BE-së do të mbajnë një video-konferencë me presidentin e Indisë, Narendra Modi më 8 maj. Modi nuk ka mundur që të marrë pjesë fizikisht në këtë mbledhje, për shkak të krizës shëndetësore në shtetin e tij. Liderët e BE-së, janë mbledhur në Porto të Portugalisë për këtë samit, ku pritet të bisedojnë për rinisjen e negociatave BE-Indi lidhur me tregtinë, negociata këto që kanë ngecur më 2013, mbi uljen e tarifave, mbrojtjen e patentave, sigurinë e të dhënave dhe të drejtat e profesionistëve indianë që duan të punojnë në Evropë. BE-ja dhe India po tentojnë që ta shfrytëzojnë mundësinë për të forcuar marrëdhëniet, pasi të dyja palët kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me fuqizimin ekonomik të Kinës. Por, grupet si Amnesty International, po i bëjnë presion liderëve të BE-së që të mos injorojnë shtypjen e disidentëve nga qeveria e Modit. Në samitin e BE-së, një ditë më parë liderët po ashtu diskutuan për propozimin e Shteteve të Bashkuara për të pezulluar mbrojtjen e pronësisë intelektuale të vaksinave kundër COVID-19, që ka për qëllim të përshpejtojë dhënien fund të pandemisë. Liderët evropianë shprehën interesin e tyre lidhur me këtë propozim të SHBA-së, por shumë kanë shprehur dyshime se një lëvizje e tillë do të rrisë prodhimin e vaksinave.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55