Top News / Asociacionit në Venecia? Qeveria e Kosovës i kërkon BE-së vlerësim të draftit
23/06/2024 16:13

Pak ditë para takimit Kurti-Vuçiç në Bruksel, në Prishtinë zyrtarë të lartë të qeverisë insistojnë që drafti i Asociacionit i propozuar nga Bashkimi Evropian të dërgohet në Komisionin e Venecias për vlerësim. “Meqenëse Bashkimi Evropian po insiston dhe zyrtarisht ata nuk po e deponojnë draft-statutin në institucionet e Kosovës. Ai ka një përmbajtje, por nuk ka një formë në mënyrë që ai të (shqyrohet) nga Gjykata Kushtetuese nesër...Institucionet e Bashkimit Evropian, në këtë rast zotëri Lajçak apo Borrell dhe mekanizmat përcjellë të tyre të dërgojnë në Komisionin e Venecias. Venecia është një trup e cila merret me çështjet e sundimit të së drejtës dhe demokracive që kanë lindur me vonë... Institucionet e BE-së, mund të dërgojnë dhe t’i kërkojnë një opinion këshillëdhënës, i cili nuk është obligativ. Venecia pastaj dhe Gjykata Kushtetuese të bëhen dy vendime figurativisht. Zotëri Lajcak duhet të legjitimojë arsyen e vet dhe ta legalizojë përndryshe s’ka kuptim”

Top News/ Garancitë për Asociacionin. Njohje ndërkombëtare për Kosovën për themelimin e tij
15/07 20:16
Top News/ Kosovë, reduktohet orari i punës/ Shkak temperaturat e larta, përfitojnë disa kategori
15/07 15:25
Top News/ NATO-n në Kosovë dhe Kosovën në NATO! Kurti ‘bën bilancin’ në takimin e Vetëvendosjes
14/07 14:46
Top News/ Sulmohet lokali në veri të Kosovës / ’Hakmarrje’, kishte qëndruar Sveçla një ditë më parë
14/07 14:23
Top News/ Frikë nga një sulm serb në Kosovë/ Sllovenia dyfishon forcat ushtarake në KFOR
13/07 16:09
Top News/ Temperaturat e larta alarmojnë Kosovën/ Merren sërish masa shtesë nga qeveria
13/07 15:02
Top News/ ‘Kosova në rrezik nga Rusia e Serbia’/ Alarmi i SHBA-së për ndërhyrje të Moskës në Ballkan
13/07 12:57
Top Channel/ Shkurtohen orët e punës për të sëmurët, shtatzënat dhe ndërtimtarinë në Kosovë
13/07 12:23
Top News/ Kosova në Samitin e NATO-s në SHBA/ Osmani takon Macron, zbardh bisedën mes tyre
12/07 23:00
Top News/ NATO ngre alarm për Kosovën/ ‘Situata e sigurisë është shqetësuese, duhet dialog’
12/07 21:40
Top News/ Temperaturat e larta shtangin Kosovën/ Ndalohet puna në ndërtim për një javë
12/07 21:00
Top News/ Shqiptari që masakroi shqiptarët në Kosovë/ Dënohet me 15 vite burg ish-pjestari policisë
12/07 20:30
Top Channel/ Në Kosovë më pak njerëz, nga regjistrimi i fundit rezultojnë 1.58 milionë banorë
12/07 15:12
Top Channel/ Në Kosovë më pak njerëz, nga regjistrimi i fundit rezultojnë 1.58 milionë banorë
12/07 12:39
Top News/ Kosova shënon rënie të popullsisë/ Të dhënat paraprake të Censit, rritet mosha mesatare
12/07 12:19
Top Channel/ Miratohet ligji i kontestuar, asociacioni i gazetarëve dhe ndërkombëtarët kundër
11/07 20:07
Top News/ Pushime me para borxh/ Më shumë se gjysma e kosovarëve kanë marrë hua
11/07 18:57
Top News/ Gjendet i pajetë shqiptari në Greqi/ Nisin hetimet për shkaqet e vdekjes së tij
11/07 09:28
Top News/ Kosova krah Bosnjë-Hercegovinës / 11 korriku, ditë përkujtimore e gjenocidit në Srebenice
10/07 20:26
Top Channel/ Gjenocidi serb në Serbrenicë/ Kosova ka shpallur 11 korrikun ditën e përkujtimit
10/07 19:56