Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05/2021 19:33

Sfida e vazhdueshme e industrisë është të bëjë mikroçipa që janë më të vegjël dhe njëkohësisht më të shpejtë, më të fuqishëm dhe më efikas të energjisë. Të enjten, IBM njoftoi se ka krijuar një çip 2-nanometër, mikroçipi më i vogël dhe më i fuqishëm i zhvilluar deri më tani. Shumica e pajisjeve, përdorin aktualisht teknologjinë e procesit 10 nanometër ose 7 nanometër, me disa prodhues që prodhojnë edhe çipe 5 nanometërsh. Sa mw i vogwl numri, aq mw i avancuar procesori. Cipi i ri i IBM pwrdor ndwrkohw teknologjinw e procesimit 2 nanometwrshe, njw hap gjigand pwrpara pwr pwrbwrwsit qw pwrdoren pwr thuajse gjithcka, duke filluar nga smartfonwt e deri tek superkompjuterat dhe pajisjet e transportit. Mwnyra pwr tw pwrmirwsuar performancwn e njw chipi, wshtw rritja e numrit tw tranzistorwve, elementwve thelbwsorw qw procesojnw tw dhwnat, pa rritur pwrmasat totale. Cipet e reja 2 nanometwrsh, kanw pwrmaswn e njw thoi dhe mbajnw 50 miliardw tranzistorw, secili me pwrmasa sa dy hallka ADN-je. Pasja e mw shumw tranzistorwve, lejon edhe mw shumw inovacione nw lidhje me inteligjencwn artificiale dhe kodimin qw shtohen direkt nw cip.

Tip News – Një supozim, apo e vërtetë…! Joe Biden, origjina e largët nga Briania e madhe!
22/06 00:41
Top News – Mafiozi turk që kërcënon Erdogan/ Videot e tij në youtube po bëjnë namin
21/06 23:16
Top News – Zgjohet nga koma, kërkon të birin/ Italia, gruaja nuk e di që ai vdiq duke e mbrojtur
21/06 21:11
Top News – Festivali makabër në Kinë/ Mijëra qytetarë shohin therjen e qenve
21/06 21:08
Top Channel/ Francezja vret njerkun që e kishte përdhunuar prej 24 vitesh
21/06 20:31
Top Channel/ Qeveria e Suedisë bie me votë mosbesimi
21/06 20:30
Top Channel/ Demonstrata në Barcelonë megjthse Spanja jep faljen për liderët e burgosur separatistë
21/06 20:28
Top Channel/ Pusi misterioz i Ferrit në Jemen, i veshur me histori tmerresh e demonësh
21/06 20:27
Top News – Ekspertë nga Izraeli për hetimin/ Kush ishte detaji që e nxori zbuluar vrasësin
21/06 17:36
Top News – Konjufca, takime në Gjermani/ Schauble-gjermania mbështet fuqishëm kosovën
21/06 17:34
Top News – ‘Shko dhe mos u kthefsh më kurrë’/ Korr sukses peticioni për ta lënë Bezos në hapësirë
21/06 17:33
Top News – Arrestohet spiuni Rus/ Punonte për universitetin, dhe për shërbimin sekret
21/06 17:33
Top Channel/ Shqiptari i mposht të gjithë, shpallet ushtari më i mirë në Kroaci!
21/06 15:28
Top Channel/ Kina nuk zë mend, nis festivali i “mishit të qenit”- theren 5 mijë kafshë në 10 ditë!
21/06 15:11
Top News – A jep impotencë vaksina e Covid…Studimi i fundit thotë se rreziku është tepër i ulët
21/06 14:37
Top News – Itali, i dehuri shqiptar bën kërdinë/ Godet baristen dhe kërcënon klientët e lokalit
21/06 14:30
Top News- Claudette ‘vret’ 12 njerëz në SHBA/Alabama, stuhia tropikale përmbyt dhe shkatërron shtëpi
21/06 14:14
Top Channel/ Sherr për qiratë e banesave, rrëzohet qeveria suedeze!
21/06 13:51
Top Channel/ Itali: shqiptari sulmohet në rrugë me shufra hekuri, përfundon në reanimacion!
21/06 13:14
Top Channel/ Horror në një autostradë të SHBA, përplasen 18 makina vdesin 9 fëmijë!
21/06 12:44