Top News – 3 vjet hetime për 143 kg kokainë/ Si u zbulua kompania me lidhje në Ekuador
12/04/2021 21:22

Kompania “Massabi Fruits” me administrator shtetasit Erion Peti dhe Klajdi Xibraku, e cila kishte porositur kontejnerët me banane ku u gjet 143 kg lëndë narkotike e llojit kokainë, prej kohësh ishte vendosur në “listën e zezë”. Prokuroria kishte nisur një hetim ndaj kompanisë duke gjurmuar çdo ngarkesë të saj, pasi kishin nisur dyshimet se trafikonin kokainë. Hetimi kishte nisur që në kohën kur në vend funksiononte ende Prokuroria e Krimeve të Rënda, pra në vitin 2018, për të bërë në fund kapjen e pak ditëve më parë. Ishte një informacion operativ i mbërritur nga jashtë Shqipërisë, ai që sinjalizoi agjentët lidhur me “pakon” që po vinte brenda kamionit. Brenda lënda narkotike ishte e mbështjellë me një shtresë metalike alumini, e cila synonte ti bënte ato të padukshme për skanerat ndërkufitarë. Por mesa duket nuk ka funksionuar. Sipas ekspertëve, droga ishte e një cilësie të pastër, dhe pritej që të përpunohej në Shqipëri. Ndërkohë që hetimet vazhdojnë për të zbuluar persona të tjerë që mund të jenë të përfshirë në rrjetin e trafikimit. Të arrestuarit Erion Peti dhe Klajdi Xibraku kanë hapur kompaninë Masabi Fruits më 20 prill 2018, ndërkohë që një ditë më vonë është regjistruar edhe subjekti Exoalmax me pronar Selim Çekaj, të cilit gjithashtu në konteinierët me banane iu gjetën 49 kg kokainë. Selim Çekaj është babai i biznesmenit Arbër Çekaj, pronar i kompanisë tjetër “Arbri Garden”, e cila solli në Shqipëri në shkurtin e vitit 2018 nga Ekuadori 613 kg kokainë.

Top News – Shtëpia ‘serë’ për kultivim kanabis/ Durrës, ‘papafingo’ arreston një 62 vjeçar
09/05 11:20
Top Channel/ Xhaçka mesazh në “Ditën e Europës”: Jemi afër objektivit të anëtarësimit në BE,sepse…
09/05 10:19
Top Channel/ Tiranë. Zonja fikësohet me lulet, i merr pa paguar dhe ikën e qetë
08/05 21:53
Top Channel/ Kali dhuron spektakël në Durrës, futet ne mes të trafikut dhe bën lëmsh qytetarët
08/05 21:52
Top Channel/ Berat. Qytetari: Firma ka lënë punën përgjysmë
08/05 21:51
Top Channel/ Për fundjavë në Drilon/ Fundjava mbush edhe Pogradecin
08/05 20:13
Top Channel/ Mësuesit sot ishin në provime/ Testimi për 4 mijë mësues të arsimit para universitar
08/05 20:03
Top Channel/ Votuesit për herë të parë/ Shumica dërrmuese ndoqi traditën familjare në votime
08/05 20:01
Top Channel/ Shqiptarët drejt Tiranës e Durrësit/ Ja qytetet që po zvogëlohen me shpejtësi
08/05 20:00
Top Channel/ Grida Duma video live:Pas 25 prillit, momente reflektimi,duhet të shkojmë drejt Europës
08/05 19:51
Top Channel/ Shqipëria, jo në listë jeshile/ Britania e madhe e lë jashtë listës me 12 vende për udhëtime pa karantinë
08/05 19:48
Top News – Rama publikon videon/ Shiroka në një ditë të bukur fundjave
08/05 18:16
Top News – ‘Viti i kryesisë shqiptare, i rëndësishëm’/ Raporti i OSBE vlerëson presidencën shqiptare
08/05 18:15
Top News – 3 viktima të tjera nga Covid/ Ulet ndjeshëm numri i pacientëve në spitale
08/05 18:14
Top News – Reagon zëdhënësi i Presidentit/ Blushi-blerja e votës, fenomen masiv
08/05 16:52
Top News – Dita Ndërkombëtare e Talasemisë/ Manastirliu-depozita e gjakut, në nivel të mirë
08/05 16:30
Top News – Për fundjavë në bregdet/ Fluks mjetesh nga Kosova drejt Shqipërisë
08/05 16:29
Top Channel/ Pogradeci mbushet plot/ Fundjava është e zhurmshme në breg të liqenit
08/05 15:55
Top Channel/ Pastrohet Velipoja! Të rinjtë aksion pastrimi në pyllin pranë detit
08/05 15:55
Top Channel/ Dita e parë pa shtrime në spital! Janë shëruar 891 qytetarë
08/05 15:52