Top News – 11 vjeçarja plagos 3 vetë/ SHBA, sulmi I radhës, të shtëna në shkollë
07/05/2021 12:42

Një vajzë, 11 ose 12 vjeçare, ka qëlluar me armë zjarri dy nxënës dhe nje pjesëtar të stafit në një shkollë të shtetit të Idahos në Shtetet e Bashkuara. Vajza, emri I së cilës nuk bëhet I ditur, është nxënese e klasës së gjashtë në shkollën e mesme të qytetit të Rigbit. Ajo kishte marrë me vete një pistoletë me të cilën hapi zjarr. Tre viktimat thuhet se janë jashtë rrezikut për jetën. Njëra nga mësueset arriti ta çarmatosë vajzën dhe e mbajti nën kontroll deri sa arriti policia. Motivi I incidentit nuk dihet ende. Sipas sherifit të Jefferson County, Steve Anderson, “Vajza nxori një pistoletë nga çanta dhe qëlloi disa herë brenda dhe jashtë shkollës”. Ai shtoi se vajza është nga qyteti fqinj I Idaho Falls. Incidenti po hetohet nga FBI dhe policia locale. Një nxënës 12 vjeçar, tha për Associated Press se në fillim dëgjuan “një zhurme të fortë, e pastaj edhe dy të tjera. Pastaj dëgjuam britma. Mësuesi ynë shkoi të kontrollonte dhe pa njolla gjaku.” – shtoi ai. Dr. Michael Lemon, drejtor I Spitalit të Traumës, tha në një konferencë për shtyp, se nxënësit e plagosur janë akoma në spital, dhe njëri prej tyre mund të ketë nevojë per ndërhyrje. Një nga viktimat është plagosur në dy gjymtyrë. Ndërsa pjesëtari I stafit kishte marrë trajtimin e nevojshëm dhe ishte kthyer në shtëpi. Ai shtoi se prej kohësh, shkollat e mesme kishin bërë stervitje në bashkëpunim, duke simuluar incidente të tilla. Sipas tij, po të mos ishin bërë këto stërvitje, bilanci mund të ishte shumë më tragjik. Siç njoftohet, të premten shkollat do të jenë të mbyllura dhe për nxënësit do të vihen në dispozicion psikologë. Presidenti Biden njoftoi së fundmi masat që do të marrë për të shtuar kontrollin e armëve të zjarrit, si pasojë e disa incidenteve të kohëve të fundit. Muajin e shkuar, presidenti Biden e quajti nivelin e dhunës me armë zjarri në SHBA, një “siklet ndërkombëtar”

Top News – Tërmet në Stamboll, banorët në panic/ Nuk pati dëme, por shtëpitë u boshatisën
20/06 18:46
Top News – Pas takimit mes Biden e Putin/ ‘Zbutet’ rusia, kthen ambasadorin në SHBA
20/06 18:45
Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04