Top News – 10 ditë luftë me flakët/ Vijon zjarri në Karaburun, i afrohet Llogarasë
05/08/2021 22:35

Në Parkun kombëtar të Llogorasë ndërhyrja e ekipeve të emergjencave dhe efektivëve ka parandaluar djegjen e banesave aty pranë. Era e fortë dhe me drejtim nga jugu ka bërë që situata e zjarrit në malin e Karaburunit të përkeqësohet gjtë pasdites në pjesën mbi Gjirin e Gramës, duke bërë që flakët të shkonin në kufi me Llogoranë. Për neutralizimin e situatës kanë ndërhyrë 2 helikopterë, 2 zjarrfikëse dhe 48 ushtarë dhe zjarrfikës. “Në Llogara është rikthyer optimizmi falë erës në favor ndërsa një helikopteri tjetër po hedh ujë. 48 forca speciale dhe zjarrfikës po punojnë në majën e malit në kufi të Parkut të Llogarasë. Forcat tona po arrijnë të largojnë nga parku zjarrin”, shkruan rama në postimin e tij. Kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi bënë thirrje për largimin e banorëve pasi rrezikohej vërtetë jeta e tyre. Mbi fshatin Dukat i Ri janë aktive tri vatra zjarri dhe nëse nuk ndërhyhet ato do përhapen me shpejtësi. “Ndërhyrje gjithashtu janë bërë edhe në Vithkuq (Korçë), në Mallakastër, në Tarabosh (Shkodër), Qerem (Tropojë), Kalise (Kukës), Mavropull (Delvinë)”, thote kreu I qeverisë në postimin e tij.

Top Channel/ Ti Raporton! Masakër mjedisore në Durrës, priten pisha dhe plepa shekullorë
18/09 18:39
Top News – Edhe pesë viktima të tjera/ 849 raste të reja në 24 orë, kryeson Tirana
18/09 18:31
Top News – Pa patentë dhe ‘tapë’ në timon/ Policia arreston 10 shoferë, qindra gjoba
18/09 18:31
Top Channel/ Rama krijon “ministrinë” për kontrollin e informacionit
18/09 18:16
Top Channel/Elhaida Dani ndez koncertin e Ermal Metës në “Air Albania”pamjet që s’duhet t’i humbisni
18/09 18:05
Top News – ‘Ish-drejtori grabiti 100 mln €’/ A janë këto taksat që Bankers nuk i ka paguar shtetit?!
18/09 17:59
Top Channel/ Pa patentë dhe tapë në timon, 10 shoferë të arrestuar në 24 orë
18/09 16:57
Top News – Përfundon regjistrimi fillestar/ Kadastra shqiptare në zonën e Balldres, në Elbasan
18/09 16:39
Top News – Autostrada ‘mbulohet’ nga tymi/ Levan-Lushnje, digjen pemët dekorative anës rrugës
18/09 16:33
Top News – Nën tokë që nga e mërkura/ Vazhdon puna për gjetjen e minatorit të bllokuar
18/09 16:32
Top News – ‘T’i rrisim vlerat qytetit’ / Kryebashkiaku Veliaj, në ditën botërore të pastrimit
18/09 15:31
Top News- Rrogë deri 18 vjeç/Fëmijëve të mjekëve që humbën jetën nga Covid-19
18/09 15:29
Top Channel/Një inxhiniere me aftësi të kufizuar,protesta e Xhensilës, e vetmja e klasës e papunë
18/09 15:26
Top Channel/Dita botërore e pastrimit, Bashkia Tiranës organizon vullnetarët
18/09 15:24
Top News – Aksident tragjik në Lushnje / Makina përfundon në kanal, humb jetën 44 vjeçari
18/09 15:18
Top Channel/Dita e 4 bllokuar nëntokë.Bulqizë,ende pa sukses kërkimet për minatorin brenda galerisë
18/09 15:10
Top News-Certifikatat e vaksinimit shiten në internet-Greqia tronditet nga një tjetër skandal
18/09 14:58
Top News- Delta ‘mbërthen’ Ballkanin/ 40% të shtruarve në Maqedoninë e Veriut ndërrojnë jetë
18/09 14:33
Top News – Skenar si në filma, u zhduk në Pukë / …Gjendet i gjallë pas 9 muajsh biznesmeni italian
18/09 14:30
Top Channel/ Me 30 minuta reshje shiu, përmbyten rrugët e Bulqizës
18/09 14:26