Top Channel/ Vuçiç, “Jam për kufijtë ekzistues, Kosova të jetë brenda Serbisë”!
18/04/2021 19:36

Presidenti serb Aleksandar Vucic deklaroi se nuk e ka parë dokumentin “non-paper” që thuhet se i është dorëzuar në Bruksel presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, nga kryeminsitri slloven Janez Jansha, ku parashikohet që Kosova t`i bashkohet Shqipërisë dhe Republika Srpska, Serbisë. Vucic provokoi duke deklaruar se ai preferon kufijtë ekzistues, me Kosovën brenda Serbisë. “Unë nuk mund të pajtohem me bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, e duhet të respektoj integritetin territorial të Bosnje dhe Hercegovinës”, tha ai për median serbe B92.“Për ne, gjëja më e rëndësishme është paqja dhe stabiliteti i plotë”, theksoi ai, duke shtuar se kjo përfshin edhe vazhdimin e dialogut me Kosovën. “Çdo ditë ka kërcënime për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë nga Tirana dhe Prishtina. Ata e duan Kurtin. Nga Rada Trajkovic, Vuk Jeremic, Dragan Gjilas, të gjithë e duan Kurtin që qëndron për Shqipërinë e Madhe”, ishte komenti i kreut të shtetit serb. Dokumenti jozyrtar që fliste për ndryshim të mundshëm kufijsh në Ballkan shkaktoi reagime të forta. Sllovenia e merr në 1 korrik presidencën e radhës të Këshillit të BE dhe sic e donte rasti, kryeministri Janša i skicoi paraprakisht në Bruksel prioritetet e vendit të tij, që ne fokus vendosnin Ballkanin. Dhe idetë e tij nuk mund të konsiderohen thjesht fantazi. Para rreth tre vjetësh, qarkulluan lajme se Vucic e ish presidenti i Kosovës, Hashim Thaci kishin hedhur idenë e një korigjimi tw kufijve, sic u quajt atehere e cila ndeshi në kundërshti të mëdha, ndërsa tani, edhe kreu i Republikës Srpska, Milorad Dodik shprehet i gatshëm për një ndarje paqësore të Bosnje Hercegovinës.

Top Channel/ Erdogan për Jeruzalemin: Sjellim ushtrinë, Biden i ka duart me gjak!
18/05 11:17
Top Channel/ Vritet kreu i Xhihadit në Gaza, Hamasi: “Gati të sulmojmë Tel Avivin”!
18/05 11:03
Top News – Merkel, Kurtit: Jemi pranë jush/ Në fokus dialogu me Serbinë e liberalizimi i vizave
17/05 21:48
Top Channel/ Artileria izraelite bombardon Gazën pa diskriminim, nga zona kufitare Sderot
17/05 21:21
Top Channel/ Forcat izraelite bllokojnë hyrjen në Sheikh Jarrah në Jerusalem, pas sulmit me makinë
17/05 21:21
Top Channel/ Presidenti Macron mirëpret homologun egjiptian për krizën e Lindjes së Mesme
17/05 21:20
Top Channel/ Palestinezët rekuperojnë trupin e viktimës mes zjarrit të sulmeve ajrore në Gaza
17/05 21:15
Top Channel/ Zyrtarët në Indi evakuojnë zonat bregdetare para ciklonit ‘monstruoz’ – Pa koment
17/05 21:15
Top Channel/ Sulmi ajror izraelit ndez në flakë Rripin e Gazës – Pa koment
17/05 21:12
Top Channel/Demonstruesit pro-palestinezë në Pakistan djegin flamurët izraelitë &amerikanë në Karaçi
17/05 21:12
Top News – Gati një shi raketash mbi Izrael/ Hamas premton bombardim masiv të qyteteve izraelite
17/05 21:06
Top News – ‘Ta shpëlajmë’ virusin me birrë/ Britanikët gati për në pub, Xhonson: Ok por…kujdes!
17/05 20:05
Top News – Raketat fluturojnë në qiell/ Babai përpjekje maksimale të mbrojë fëmijën
17/05 20:04
Top News – Greqia dashurohet me ‘Iron Dome’/ Athina do ‘kupolën e hekurt’ për mbrojtje nga Turqia
17/05 20:04
Top News – Gaza, asgjësohet Abu Harbeed/ Izraeli ‘lan hesapet’ me autorin e shumë atentateve
17/05 20:03
Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57