Top Channel/ Vazhdon ndërtimi i 31 pallateve të reja,për familjet e ndërtuara nga tërmeti në Shijak
17/05/2021 14:59

Pas ndërtimit të infrastrukturës së re të ujësjellës-kanalizimeve, në Shijak po ndërtohen 31 pallate të reja me 660 apartamente, që jo vetëm do ndryshojnë cilësisht jetën e familjeve të prekura nga tërmeti, po edhe vetë kushtet urbane të qytetit. Në Shijak ishte sot kryeministri Rama, i shoqëruar nga Ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj dhe kryetari i Bashkisë Elton Arbana. “Siç e kemi deklaruar që në fillim të procesit të rindërtimit, Shijaku do të bëhet një qytet i ri,” – u shpreh Ministri Ahmetaj, ndërsa theksoi se puna për ndërtimin e pallateve ndodhet në një fazë të avancuar. “Janë 660 apartamente që do të ndërtohen brenda 31 pallateve. 79 mijë metër katrorë ndërtim, duke përfshirë edhe gjithë infrastrukturën dhe 280 parkime nëntokësorë, mbitokësore. Në vjeshtë, pjesa më e madhe e pallateve mbaron dhe familjet futen në shtëpitë e tyre të reja”, tha Ahmetaj.

TopChannel/ Përfundon samiti i G7-ës, Biden: Jashtëzakonisht produktiv
13/06 22:27
Top News – Firma e Blinken dhe 2 vjet memorandum/ Qeveria firmosi për sigurinë teknologjike 5G
13/06 20:59
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin / Nis procesi i numërimit
13/06 20:58
Top Channel/ Zgjedhjet e PD.Sonte mësohet rezultat. Para mesnate do të jenë numëruar votat
13/06 20:56
Top News – PD, mbyllen qendrat e votimit/ Rezultati përfundimtar paraditen e së hënës
13/06 20:34
Top News – Biden, koha e testit në Ballkan/ SHBA-BE me një tjetër standard për serbinë
13/06 20:34
Top Channel/ Mbyllet votimi për kryetarin e PD-së. Kryeson Basha
13/06 20:25
Top Channel/ Busti i Pashko Vasës më fund ka emër, falë familjarëve të atdhetarit
13/06 20:22
Top News – Kufijtë të hapur vetëm me 3 shtete/ Ja çfarë ndodh në aeroportin ‘Nënë Tereza’
13/06 20:15
Top Channel/ I riu gjendet i mbytur në Vithkuq/ Duhet të ishte në arrest shtëpie në Lushnjë, por…
13/06 20:12
Top Channel/Javën e ardhshme lirohen të tjera masa. Brataj: Çdo gabim lidhet me shëndetin e njerëzve
13/06 20:11
Top Channel/ Dita e dytë e protestës së maturantëve, kundër testit të matematikës
13/06 20:01
Top Channel/ Mali me mbetje në Kurbin, këtij vendgrumbullimi nuk i është dhënë zgjidhje
13/06 19:53
Top News – Rama firmos me sekretarin Blinken/ Takimi pas shpalljes ‘non grata’ të berishës
13/06 19:51
Top News – Shqipëria merr frymë plotësisht/ Shumë pak infektime, asnjë viktimë nga covid
13/06 19:47
Top News – Mesazhi prekës i mjekut Tritan Kalo/ 35 ditët e fundit, që e ndajnë nga pacientët
13/06 19:45
Top Channel/ Rama takon Blinken, marrëveshje për koordinimin e teknologjisë 5G mes SHBA e Shqipërisë
13/06 19:40
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin/ Rivalët e Bashës e kontestuan procesin që në nisje
13/06 19:05
Top News – 15 mashtrues me dosje nën hetim/ Zbulohet skema, si përfitohen miliona lekë
13/06 19:02
Top News – Policia i prish, privati ndërton…!4 të arrestuar në Fier, po ndërtonin lokal
13/06 19:02