Top Channel/ Turizmi do të vaksinohet!Operatorët kërkojnë marrëveshje me vende si Britania e Izraeli
16/04/2021 15:17

Jemi pranë nisjes së sezonit turistike, por normaliteti duket ende larg. Operatorët turistikë shikojnë vaksinimin si shpresë për rimëkëmbjen e sektorit, por e vetme sipas tyre nuk mjafton. Ata propozojnë edhe marrëdhëniet dypalëshe midis shteteve. “Duhet që vaksinimi të mos bëhet vetëm për strukturat hoteliere. Është shpresa e vetme dhe duhet të shtrihet në të gjithë industrinë edhe te transporti turistik, tek guidat apo pjesa tjetër që ka kontakte me turistët. Po ashtu, duhet që qeveria të bëjë marrëveshje bilaterale me vendet që kanë një ecuri të mirë vaksinimi. Të synohet Izraeli, Britania apo vende të tjera që në bashkëpunim me ne të krijohet një listë e vendeve”, shprehet Kliton Gërxhani. “Vaksinimi te hoteleria është sigurisht lajm i mirë. Ne ua kemi komunikuar edhe operatorëve jashtë duke I njohur edhe me situatën e vaksinimit në vend”, shprehet Jimy Lamaj, operator turistik. Teksa paqartësitë janë të mëdha mbi hapjen e kufijve dhe ardhjen e turistëve të huaj, operatorët turistikë tregojnë se edhe këtë pushuesit nga Kosova janë ata do të shpëtojnë sezonin. “Padyshim që turistët patriotikë, turistët shqipfolës do të jenë dominues dhe do shpëtojnë edhe këtë sezon turistik. Presim shtatorin që të ketë një dritë jeshile për turizmin kulturor”, thotë Kliton Gërxhani. “Rezervimet, ato të pakta kanë filluar ti shtyjnë në shtator, për turizmin kulturor. Pasaporta covid është padyshim një lajm i mirë dhe ne shpresojmë që të kemi një dritë jeshile për turizmin në vitin 2022″, thotë Jimy Lamaj, operator turistik. E në fakt, turizmi patriotik mbajti gjallë sezonin veror edhe vitin e kaluar, pasi nga nga 2.6 milionë shtetas të huaj të hyrë në vend, rreth gjysma ishin turistë nga Kosova.

Top News – Ankimimi në KAS/ LSI këron rinumërim të votave në Durrës
09/05 22:33
Top News – Kërkoi identifikimin elektronik/ PD: Pajisja lejonte votimin më shumë se një herë
09/05 21:28
Top Channel/ Në “Ditën e kërcimeve” atleti shkodran përmirëson rekordin e mëparshëm
09/05 20:06
Top Channel/ Dinamo në superiore/ Pas 9 vitesh vuajtjesh, “Blutë” e kryeqytetit rikthehen në elitë
09/05 20:00
Top Channel/Nga ndërtimi u bë fermer/24 vite punoi në Greqi e Itali, tani merret me rritjen e viçave
09/05 19:56
Top Channel/Rritet numri i familjeve për kredi/Kërkesa për blerje e riparime prone, zhvillim biznesi
09/05 19:53
Top Channel/ Vaksina mbron nga virusi indian/ Dollenberg: Mutacioni, probleme në prodhimin e dozave
09/05 19:52
Top Channel/ PD: Pavlefshmëri në 9 qarqe/ Dosjet e ankimimit në KQZ, edhe LSI ankohet për Beratin
09/05 19:49
Top Channel/Valë covidi në vjeshtë/ Alban Ylli: Tirana s’konsiderohet me risk të lartë, problem jugu
09/05 19:41
Top Channel/ Dita e shpendëve shtegtarë/ Kali i qyqes, si kartolinë për vizitorët në Drino dhe Vjosë
09/05 19:08
Top Channel/Familjarët e viktimave kanë dyshime: Ngordhi dhe qeni, nëna i njihte kërpudhat, s’ishte…
09/05 19:06
Top Channel/ Të helmuar nga kërpudhat, humbin jetën 3 anëtarët e familjes nga Gjilani
09/05 19:02
Top News – Mjeti bie nga ura në lumin Osum/ Plagoset rëndë 28-vjeçarja në aksin Berat-Skrapar
09/05 18:51
Top News – Humb jetën 33 vjeçarja/ Policia-dyshohet se e ka mbytur motra me jastëk
09/05 18:51
Top News – Shifrat e infektimeve po ulen/ 57 raste të reja dhe 1 viktimë nga covid-19
09/05 18:26
Top News – Reagon familja Haliti nga Gjilani/ Drejton gishtin nga neglizhenca e mjekëve
09/05 17:23
Top News – ‘SPAK heshti ndaj kallzimeve të PD’/ Alibeaj akuzon treshen Rama-Doshi-Rakipi
09/05 15:09
Top Channel/ Vdekja e tre familjarëve, flet për herë të parë mjeku. Tregon pse nuk i çuan në spital
09/05 13:36
Top News – U helmuan nga kërpudhat e pyllit/ Humbin jetën tre anëtarët e familjes Haliti
09/05 13:32
Top Channel/ Reagojnë familjarët e viktimave, nëna, djali dhe nusja humbën jetën në Gjirin e Lalëzit
09/05 12:50