Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06/2021 11:00

Kleriku i vijës së ashpër Ebrahim Raisi siguroi një fitore dërrmuese në zgjedhjet presidenciale të Iranit, por aktivistëtt pretendojnë se ai i ka duart me gjak. Raisi, i njohur ndryshe si “Kasapi”, do të largojë sipas tyre edheë më shumë vendin nga Perëndimi, do të ashpërsojë tensionet e do të përhapë gjakderdhjen dhe terrorin ne mbarë Lindjen e Mesme. Raisi thihët të ketë urdhëruar me gjakftohtë torturimin e tmerrshëm të grave shtatzënë, hedhjen e të burgosurve nga shkëmbinjtë, dhe kushedi sesa akte te tjëra brutale dhune. Nofekan “Kasapi” e mori pas përfshirjen në ekzekutimet masive të të burgsurve politië. Thuhet se ai ka qenë një anëtar kyv it ë ashtëquajturit “Komisioni i Vdekjes”, që urdhëroi vrasjen e mijërave vetëve në masakrën e vitit 1988. Brenda disa muajsh asokohe, rreth 30 mijë burra, gra e madje edhe fëmijë që mbaheshin nëpr burgje, u vendosën përpara një muri e u qëlluan për vdekje. Amnesty International thotë se Raisi u ngrit deri në nivelin e presidentit, në një kohë kur ai duhet të ishte hetuar për krime kundër njerëzimit. Irani vazhdon të mbetet nëj sfidë e madhe për perëndimin në Lindjen e Mesme; ai thuhet se vazhdon të mbështesë grupet terroriste në mbarë botën dhe po kërkon të zhvillojë armë bërthamore.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57