Top Channel/ Projekti i Erdogan dëmton natyrën e fshatit Gurdere, banorët ngrihen në protestë
24/06/2021 22:37

Në qytetin verilindor turk Ikizdere, fusha të harlisura, të dendura pyjore dhe çaji jeshil shtrihen në shpatet e një lugine idilike, një pjesë e parajsës së natyrës pranë shtëpisë së presidentit turk Erdogan. Por së shpejti do të zhduket pasi një kompani në bashkëpunim me qeverinë ka në plan të nxjerrë 20 milionë ton gurë. Vendasit po sfidojnë një nga projektet më të fundit të zhvillimit të Erdogan duke u ngritur në protestë. Kritikët argumentojnë se Turqia po sakrifikon mjedisin ndërsa po zhvillohet. Banorët e fshatit Gurdere në provincën Rize protestojnë kundër gurores së planifikuar në luginën Iskencedere që prej fundit të prillit. Por guvernatori i Rizës lëshoi ​​dy ndalime 15-ditore për protesta në maj dhe qershor, pas grindjeve midis forcave të sigurisë dhe grave të moshuara.

Top News-Një stuhi e frikshme vjen në Ballkan/Pritet brenda kësaj jave, preket edhe Shqipëria
05/08 15:44
Top News-Përplasje me armë/Greqi, plagoset 35-vjeçari shqiptar dhe dy grekë
05/08 15:43
Top News – Kthim në shtëpitë e shkrumbuara/ Ja çfarë ka mbetur pas zjarreve në Varibob të Greqisë
04/08 11:37
Top Channel/ Banesa, biznese e makina të shkrumbuara, ja dëmet që ka shkaktuar zjarri në Greqi
04/08 11:13
Top Channel/Greqi,banorët kthehen në shtëpitë e djegura.Mitsotakis:Të gjitha banesat do rindërtohen!
04/08 10:39
Top Channel/ Vuçiç lidhje me mafian? Kreu i bandës kriminale thotë se ka takuar privatisht
03/08 15:33
Top Channel/ Zjarre pranë Athinës, flakët pranë qytetit. Në rrezik banesat periferike
03/08 15:25
Top News-51-vjeçari vret gruan brenda tavernës/E qëllon brutalisht 8 herë, dyshonte për tradhëti
03/08 15:20
Top News-‘Më tradhëtoi në shtëpinë tonë’/Shqiptari tregon pse e vrau me thikë gruan e tij
03/08 13:15
Top News – Mediet serbe ngrenë alarmin/ ‘10 vende tërhiqen nga njohja e Kosovës’
02/08 18:33
Top Channel/Greqia kufizon punën jashtë nga i nxehti ekstrem.Nga ora 12 deri në 16 kufizohet lëvizja
02/08 15:27
Top News – Përvëlohet edhe Kosova/ Temperatura të larta dhe rrezik nga zjarret
01/08 21:52
Top News – Luftë me zjarret edhe në Greqi/ Evakuohen 5 fshatra në zonën e Patrës
01/08 15:45
Top News-Greqia nuk po gjen qetësi/ Regjistrohen 4 tërmete brenda pak orësh
01/08 11:29
Top Channel/ Greqi, zjarret jashtë kontrollit. Evakuohen banorët e katër fshatrave
31/07 22:30
Top News – Mund të aplikohet doza e tretë/Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë
31/07 22:05
Top News – I nxehti përfshin Greqinë/ Javën e ardhshme, temperatura mbi 44 gradë
31/07 15:10
Top News – Vrau me thikë gruan/ Shqiptari doli sot para gjykatës në Greqi
31/07 14:30
Top Channel/ I mori jetën gruas, i heshtur e kokë ulur bashkëshorti vrasës del para Gjykatës
31/07 12:36
Top Channel/ Mali i Zi miraton masat e reja, pasaportë Covid-i për të hyrë në bare e restorante
31/07 11:31