Top Channel/ “ Nuk ka luftë” ? Rusia tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën
22/04/2021 15:23

Pas javë të tëra tensionesh në kufirin me Ukrainën, trupat ruse të grumbulluara atje do të tërhiqen. Mësohet se ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu ka urdhëruar një sërë njësish ushtarake në zonë që të kthehen mbrapsht në bazat e tyre. Sipas përllogaritjeve të BE-së, Moska kishte dërguar më shumë se 100.000 ushtarë në rajonet kufitare me Ukrainën dhe në Krimenë e aneksuar prej saj në vitin 2014. Duke folur pikërisht nga aty, ministri Shoigu tha se njësitë e kishin përmbushur detyrën e vet, që ishte e natyrës stërvitore, dhe tani po tërhiqen. “ Qëllimi për inspektime të befasishme, u arrit”, deklaroi ai, duke shtuar se trupat i demonstruan aftësitë e tyre për të ofruar mbrojtje të besueshme për shtetin. Sipas tij, ato do të kthehen në bazë dri në datën 1 maj. Pohimi vjen pas disa javësh tensionesh me Perëndimin për shkak të pranisë rritje të ushtrisë ruse afër Ukrainës. Ende nuk është bërë e qartë nëse urdhri për lëvizje përfshin të gjitha forcat afër kufirit. Deri në muajin qershor, më shumë se 28,000 forca nga 26 kombe janë angazhuar të kryejnë stërvitje ushtarake në më shumë se 30 zona trajnimi, në vende të ndryshme. Presidenti Vladimir Putin megjithatë ia dërgoi një ditë më parë perëndimin një mesazh, ku i bënte të qartë të mos kalojë vijat e kuqe dhe të pranojë interesat e Rusisë për sigurinë. Në rast të kundërt, tha ai, përgjigja e Moskës do të jetë „e shpejtë dhe e ashpër“.

Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55