Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04/2021 15:24

Një shqiptar 28-vjeçar, i cili ishte në këkrim për sulmin me kamion në vitin 2016 në qytetin francez të Nicës, ku humbën jetën 86 njerëz, është arrestuar në Italinë e jugut. Agjencia e lajmeve “LaPresse” tha se policia arrestoi të dyshuarin, të identifikuar si Endri Elezi, në Sparanise, rreth 40 kilometra në veri të Napolit. Elezi ishte në kërkim pas një urdhërarresti ndërkombëtar të lëshuar nga autoritetet franceze, si i dyshuar se i kishte siguruar armë autorit të masakrës, Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Bouhlel u vra nga policia, pasi me një kamion u fut përmes një turme njerëzish që ishte mbledhur për të parë një shfaqje fishekzjarresh Ditën e Bastilles. Shtetit Islamik mori përgjegjësinë për sulmin në 14 korrik të vitit 2016. Autoritetet franceze thonë se Bouhlel, një tunizian me banim në Francë, u frymëzua nga propaganda e grupit ekstremist, por që nuk është gjetur asnjë provë që ISIS orkestroi sulmin.

Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48