Top Channel/ Jo-myslimanët solidarizohen me agjëruesit e muajit të Ramazanit, ja rregullat që ndjekin
22/03/2023 22:02

Jo-myslimanët e kanë kthyer tashmë në traditën e tyre solidarizimin me personat që agjërojnë në muajin e shenjtë të Ramazanit. Shumë vende, ku rreth një e katërta e popullsisë së botës sakrifikon ushqimin dhe pijen çdo ditë për një muaj, ata që nuk i përkasin të njëjtës fe ose po janë përshtatur me personat që e ndërmarrin këtë rit. Që nga lindja e Diellit e deri në perëndimin e tij, ata që nuk agjërojnë përshtaten me myslimanët, duke ndryshuar rutinën e tyre. Kjo rutinë ndiqet edhe në vendin tonë, aty ku bashkëjetesa fetare është simbol prej shumë vitesh. Pavarësisht besimeve të ndryshme ata respektojnë personat që agjërojnë. Shumë persona solidarizohen me sakrificën që muyslimanët bëjnë, duke qenë më të kujdesshëm në veprimet e tyre kundrejt agjëruesve. Në mbarë botën një pjesë e tyre ndjekin këto rregulla, duke treguar mirëkuptimin me personat që rasisin në rutinën e tyre: -Ata nuk konsumojnë ushqim ose pije përpara personave që agjërojnë, duke ndryshuar një pjesë të rutinës së tyre; -Shumë prej tyre evidentojnë planifikimin e drekave të punës, pasi në atë orar myslimanët janë ende duke agjëruar; -Një pjesë e tyre edhe pse nuk e kanë të detyrueshme këtë sakrificë e shohin respektimin e personave që ndjekin këtë rit të rëndësishëm; -Pavarësisht se nuk agjërojnë jo-myslimanët ftohen në iftare, momenti në të cilin konsumohet ushqimi. Qytetarët vendosin të konsumojnë ushqim sëbashku, qofshin myslimanë ose jo; -Edhe pse një pjesë e tyre përëndimi I diellit, aty kur edhe përfundon agjerimi i gjen në punë, shumë prej tyre solidarizohen, duke i lejuar kolegët e tyre myslimanë të largohen më shpejt; -Gjatë rutinës ditore në pjesën më të madhe të kohës ata ftojnë të njohurit e tyre për të pirë kafe, rutinë e cila zëvëndësohet me biseda të gjata dhe ecje. Në pëfundim të agjërimit, pas 30 ditësh sakrifica jo-myslimanët nuk nguriojnë të urojnë personat të cilët kanë agjeruar, duke treguar sërish bashkëjetesën fetare mes njëri-tjetrit.

Top Channel/ Policia ndalon nënkryetarin e FRPD, u akuzua për blerje votash në fushatën elektorale
30/05 22:35
Top Channel/ Shoqërohet në policinë e Shkodrës nënkryetari i FRPD-së, Arvit Bushati
30/05 22:33
Top News – A po planifikohet vrasja e Putin!/ Ukraina e di në kohë reale se ku është presidenti
30/05 21:10
Top News – ‘Veriu nuk mund të merret peng’!/ Kurti i përgjigjet SHBA pas dhunës dhe tensioneve
30/05 21:10
Top Channel/ Plazhet gati, por strukturat turistike duan suport nga qeveria
30/05 20:05
Top Channel/ Dënohet kërcënuesi/ Një vit burg për Ivzi Hoxhën, dënimi ulet me një të tretën
30/05 19:53
Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat/ Kuçovë: Nuk ka më as grurë, as fruta dhe perime
30/05 19:47
Top Channel/ Mallakastër, votat e PDIU i kishte marrë PS, mandatin e humbi “Bashkë Fitojmë”
30/05 19:35
Top Channel/ SPAK merr në pyetje kryebashkiakun, Erion Isai pyetet për rrugën Korçë-Ersekë
30/05 19:34
Top News – Dua Lipa në botën e modës/ Dizenjon koleksionin e parë Versace
30/05 19:26
Top News – Parregullsi në Mallakastër / PDIU merr mandatin e dytë në Këshill pas rinumërimit
30/05 19:23
Top News – Vuçiç dhe Kurti i thonë ‘jo’ BE!/ Dy liderët refuzojnë ftesën për t’u takuar
30/05 19:23
Top Channel/ “Kam pasur marrëdhënie…”/ Rraja flet për “Audi”-n që iu sekuestrua Kejvina Kthjellës
30/05 18:58
Top Channel/ Bashkë Fitojmë i ikën një mandat, i kalon PDIU-së
30/05 18:52
Top Channel/ Kreu i AMF: Me ligjin për tatimin mbi të ardhurat mund të prodhosh kriptovaluta duke u taksuar
30/05 18:45
Top Channel/Deputetët debat mbi breshërin në Kuçovë:Fermerët nuk i siguron askush, prodhimi ikën dëm
30/05 18:44
Top Channel/ Braçe: Tregu i sigurimeve monopol, kompanitë marrëveshje me njëra-tjetrën
30/05 18:43
Top Channel/ Kreu i AMF: Stoku i dëmeve pezull të sigurimeve në nivelin më të ulët historik
30/05 18:43
Top News – Vrau pronarin e lokalit për një birrë/ Autori i shpëton burgut për jetë
30/05 18:20
Top News – Shqipëria mbështet KFOR-in / Begaj telefonatë me komandantin e misionit të NATO-s
30/05 18:19