Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06/2021 11:17

E quajtën “Goxilla”, sepse stuhia e rërës e qershorit 2020 ishte një përbindësh i vërtetë thonë mediat lokale. Rëra dhe pluhuri me origjinën nga Saharaja e largët, arriti të errësonte qiellin e të degradonte cilësinë e ajrit në të gjithë Karaibet e deri në Kansas, dhe tani, metereologët presin përsëritjen e fenomenit në Gjirin e Meksikës, i cili mund të paralizojë deri edhe Floridën. Satelitët e Nasa-s diktuan një re gjigande tymi të ngrihej nga Senegali e Gambia në 4 qershor dhe tre ditë më pas, ajo ishte në mes të Atlantikut dhe po i drejtohet Amerikës, e mund të shkojë edhe përtej saj, shkruan shtypi vendas. 60 milionë tonë pluhur ngrihen cdo vit nga Saharaja në atmosferë. Fenomeni ka disa efekte mbi klimën e planetit tonë, e një prej tyre është ndikimi i mirë-dokumentuar në formimin e uraganëve. Edhe pse mund të transportojë lëndë ushqyese të dobishme për oqeanin dhe jetën e bimëve sidomos në Amazonë, për njerëzit, megjithatë, mund të jetë i dëmshëm, pasi dëmtonn cilësinë e ajrit pranë sipërfaqes. Kërkimet e fundit të NASA sugjerojnë megjithatë se stuhitë përbindësh të rërës mund të vijnë në rënie në dekadat e ardhshme, e këtë agjencia ia atribuon një kombinimi të proceseve natyrore dhe aktivitetit njerëzor.

Top News – Krimi i organizuar në Serbi / 30 të akuzuar për vrasje, trafik arme e drogë
30/07 20:59
Top News – Evakuohen fshatra dhe hotele / Turqi, zjarret nuk ndalen, 4 viktima
30/07 20:55
Top News – ‘Pushtohet’ qielli francez / Spektakël në lartësi, 300 balona me ajër të nxehtë
30/07 20:54
Top News – Toka kthehet në vepër arti / Qyteti japonez nderon Lojërat Olimpike
30/07 20:54
Top News – Tornado shkakton shkatërrim / Shkul çatitë, dëmton ndërtesat, përmbys makinat…
30/07 20:49
Top News – Biden nderohet nga Kosova / Medalje presidenciale për djalin e ndjerë
30/07 20:48
Top News – Vuçiç e Erdogan flasin për Kosovën / Tresidenti turk: Do të mbështesim dialogun
30/07 20:46
Top News – Ndaloi mohimin e gjenocidit / Republika Serbe e Bosnjes, vendimi i pazbatueshëm
30/07 20:46
Top Channel/ Itali, Como goditet nga përmbytjet:George Clooney sulet të ndihmojë njerëzit!
30/07 17:29
Top Channel/ Zbulohet ADN-ja misterioze, asimilon genet e të tjerëve!
30/07 14:52
Top News – Përhapet si lia e dhënve/Ekspertët amerikanë për variantin Delta
30/07 14:49
Top Channel/ Përdhunoi shqiptaren, zbardhet biseda e grekut: “Duhet ta kisha bërë më parë…”
30/07 14:43
Top Channel/ Fshehur në çanta shpine, DW: Në kufirin Shqipëri-Greqi, lulëzon kontrabanda e kanabisit
30/07 14:24
Top News – Biden nxitje për vaksinimin/100 dollarë bonus për ata që marrin dozën
30/07 13:58
Top Channel/ Njerëzit nuk respetojnë izolimin, Australia dërgon ushtrinë!
30/07 13:42
Top News-Zjarrëfikësit nuk e ndihmuan/ 25 vjeçari humb jetën tragjikisht nga zjarri
30/07 13:38
Top News-Shumë vende vuajnë për dozën e pare/ Izraeli fillon me marrjen e dozës së tretë
30/07 13:19
Top Channel/ Studimi i fundit: Delta po përhapet po aq shpejt sa lija e dhenve!
30/07 12:11
Top Channel/ Luftanija britanike i afrohet ujrave të saj, Kina nis “grupin e sulmit”
30/07 12:07
Top Channel/ I ndizen motorrët papritur, moduli rus vë në rrezik Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar!
30/07 12:06