Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06/2021 13:02

Disa shenja në fillim të shtunën, dhe pastaj shpërthimi ri, spektakolar vërtet por i frikshëm. Etna u rizgjua edhe një herë me shatërvanë të mëdhenj llave nga krateri i saj juglindor. Reja gjigande e hirit nga ana tjetër ka bërë që të paralizohen krejtësisht lëvizjet në aeroportin e Catanias. Vullkani më i lartë dhe më aktiv në Evropë, ka shpërthyer disa herë këto muaj duke kënaqur e mahnitur spektatorët, ndërkohë që autoritetet vëzhgonin situatën për të garantuar që askush nuk do t’i afrohej zonave të rrezikshme. Etna me lartësi 3300 metra shpërthen disa herë në vit, duke gulçuar me zhurmë e duke lëshuar llavë por pa shkaktuar dëme. Etna mendohet të ketë historinë më të vjetër të dokumentuar, të shpërthimeve se sa çdo vullkan tjetër në botë. Për herë të parë shpërthimi i tij vullkanik, është regjistruar në vitin 425 para erës sonë. Hera e fundit që zonat përreth janë rrezikuar ka qënë në vitin 1992, kur llava iu afrua deri në 850 metra zonave të banuara.

Top Neës – Lufta e III botërore është kibernetike / Tajvani po merr masa për t’u mbrojtur nga Kina
24/07 13:39
Top News – Ndërtesa e shembur në Florida / Mbyllet kërkimi, mungon edhe një nga viktimat
24/07 13:23
Top News – Jo vetëm kopjojnë por edhe mësojnë / Shihni çfarë bëjnë papagallët në Australi…
24/07 13:00
Top Channel/ Kufizimet “cmendin” australianët, përleshje të dhunshme me policinë!
24/07 13:00
Top News – Laguna bëhet rozë / Nga ndotja e industrive të peshkimit
24/07 12:56
Top News – Pasi të vdesë mbretëresha…/ Princi Harry firmos marrëveshjen për 4 libra
24/07 12:55
Top Neës – Ndalohet bari në lëndina… / Las Vegasi i zhuritur, masa drastike për ujin
24/07 12:55
Top News – Fluturuan në hapësirë, por… / Bezos dhe Branson nuk janë astronautë
24/07 12:31
Top Channel/“Nuk i lanë gjë pa thyer”:thanë se ishte hajdut, punonjësit rrahin brutalisht kalimtarin
24/07 12:29
Top Channel/ Paraja nuk blen gjithcka, SHBA: Bezos dhe Branson, nuk quhen astronautë!
24/07 12:23
Top Channel/Pak sekonda nga tragjedia: Dy avionë rrezikuan përplasjen në aeroportin e Parisit!
24/07 11:12
Top Channel/ SHBA nis miliona vaksina nëpër botë, amerikanët vetë i refuzojnë
24/07 11:12
Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38