Shqipëria, e para në qeverisjen dixhitale/ Lë pas të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor
09/07/2020 15:48

Nga 6 shtet e Ballkanit Perëndimorë, Shqipëria është shteti më i vlerësuar për qeverisjen dixhitale. Këtë vlerësim e ka bërë organizata për bashkëpunim ekonomik dhe zhvillim në raportin e këtij viti. Vendi ynë ka lënë pas edhe shtete të cilat kanë hapur negociatat për Bashkimin Europian. Pas Shqipërisë renditet Serbia e cila plotëson 6 nga shtatë treguesit e më pas Maqedonia e veriut me 5 tregues të plotësuar. Drejtuesja e agjensisë kombëtare të shoqërisë së informacionit tregon përfitimet që kanë të gjithë nga qeverisja dixhitale Qeverisja dixhitale është një tregues shumë i rëndësishëm i mirëqënies së një vendi. Kjo sepse qytetarët i marrin në mënyrë automatike shërbimet online duke ulur korrupsionin dhe duke shpëtuar nga zyrtarët e korruptuar dhe duke kursyer shumë kohë. Vendet perëndimore dhe ato të mirëqeverisura nuk mund të mendohen pa qeverisjen dixhitale.

Merr flakë “Audi” në Fier/ Qytetarët të frikësuar, makina u dogj në një zonë shumë të populluar
08/08 22:44
Breshëria e plumbave te hoteli në Tushemisht, Balliu: Sot s’kemi siguri as në Pogradec e as kudo
08/08 21:37
Top News – U vranë nga Dritan Dajti/ Basha kujton 4 policët e vrarë
08/08 20:58
Udhëtim në 2100 metra lartësi/ Në Majën e Vajushës në kufi me Malin e Zi
08/08 20:19
Top News – Projektbuxheti për 2021/ Konfindustria-borxhi 580 mln euro
08/08 20:10
Makina që u ndërtua për 13 vjet/ Në fshatin Plyk të Fierit u prodhua “Lotusi” shqiptar
08/08 20:10
“Ti Raporton”/ Fabrika e bakrit ndot lumin në Fushë-Arrëz, banorët filmojnë peshqit e ngordhur
08/08 20:03
4 viktima, 124 të infektuar/ Në të dy spitalet Covid, po marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar
08/08 19:41
Top News – Vrasja e Rigers Runaj/ Gjendet thika e 2 armë në Shkumbin
08/08 19:21
Koronavirusi në Shqipëri/ 124 raste të reja, 4 humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit
08/08 16:46
Si fitoi Shkëlzeni 150.000 euro/ Ndërmjetës për të shitur tokë në Porto Romano biznesmenit të gazit
08/08 16:09
Zgjerimi i Elbasan-Qafë Thanë/ Nis studimi për të ndërtuar korsinë e tretë
08/08 15:42
Italiani që pret turistët në Vlorë/ Larg Milanos, Paolo realizon ëndrrën e fëmijërisë
08/08 15:31
Top News – ‘Gjatoshi, gjuhështizë’!/ Rama e Meta kujtojnë Sabri Godon
08/08 15:31
Zhduket 15 vjeçarja në Vlorë/ I ati tregon se vajza u largua vetë nga shtëpia tre ditë më parë
08/08 15:22
100 plumba, hotelit në Pogradec/ Pronari: Atentatorët qëlluan makinat. Në shënjestër djali im
08/08 15:18
Gripi do rëndojë pandeminë/ Pipero e shikon problemin tek neglizhenca e të rinjve
08/08 15:15
Top News – Dy vrasësit me pagesë/ Elbasan, në pranga për dy atentate
08/08 14:35
Top News – Basha publikon fotot/ ‘Shqiptarët pa mundësi për pushime’
08/08 14:08
Zbardhen vrasjet në Elbasan, arrestohen 2 persona per vrasjen e Emiljano Ramazanit dhe Regis Runaj
08/08 14:06