Lironin të burgosurit/ Arrestohet Gjyqtarja e Krujës, sekretarja dhe një avokat
11/02/2021 15:18

E kthyer në simbolin e gjyqtarëve që hapin dyert e burgut për të dënuarit e përjetshëm , Enkelejda Hoxha ra në rrjetat e SPAK së bashku me nëntë persona të tjerë që në bashkëpunim me njëri tjetrin po tentonin të hapnin dyert e qelive për një tjetër të dënuar në Fushë Krujë. Gjyqtarja , eksperti mjeko ligjo, avokati , kryesekretarja e gjykatës dhe familjarët e të dënuarit Saimir Petani, u bënë bashkë me qëllimin për ti zbutur atij dënimin. Duke shfrytëzuar afrimitetin me Enkelejda Hoxhën , avokati Aldo Tabaku sipas përgjimeve të Spak se ka ndikuar tek gjyqtarja Hoxha e cila nën këtë influence i zbriti të dënuarit 6 muaj burgim , për shumën e 6 mijë eurove. Burimet shtojnë për TCH se përgjimet u miratuan ndaj gjyqtares pasi ajo shpalli lirimin e Endrit Dokles një i dënuar i përjetshëm, kurse njëjtë kishte vepruar edhe për dy të dënuar të tjerë. Spak ka dyshime se gjyqtarja u përdor nga avokati që kishte ndërhyre edhe për zbritjen e dënimit të Gentjan Nezaj një i implikuar në çështje droge, kërkesa e të cilit u refuzua nga gjyqtarja për shkak të mosmarrveshjeve. Ka dyshime se të afërmit e Saimir Petanit kishin kërkuar borxhe për të shlyer detyrimin, ndërsa avokati me shumë mundësi i jepte gjyqtares shuma të paperfillshme nga sa te interesuarit e paguanin realisht. Gjatë përgjimeve edhe sekretares se gjykatës , me rol për të caktuar Enkelejda Hoxhën ne si gjyqtare kërkesash të tilla , SPAK ra në gjurmet e nje tjeter afere korruptive qe nuk ka lidhje me hetimin për të burgosurit. Burimet tregojne se sekretarja e pergjuar ne një moment telefonoi nje mjek per te kuruar te emen dhe ka dyshime se ajo pagoi 2 mije euro per kete sherbim. Kardiokirurgu se bashku me dy punonjëse të tjera i shpëtuan arrestit per shkak te mungeses se rrezikshmerise dhe ndaj tyre gjykata vendosi me kërkese të SPAK masen e pezullimit nga detyra dhe detyrimit me paraqitje.

TopNews-Vendimi më ekstrem i gjyqtares së Durrësit/Braktis sallën e zhgënjyer për shkarkimin nga KPA
26/05 22:19
Top Channel/ Arkitekti i stadiumit Marco Casamonti, krenar për Arenën Kombëtare
26/05 20:41
Top Channel/ Finalja solli 140 milionë euro, përfitimet ekonomike të ndeshjes së “Conference League”
26/05 20:38
Top Channel/ Tirana merr kupën, festa e ekipit të kryeqytetit
26/05 20:31
Edicioni Informativ / Ngjarjet kryesore nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
26/05 20:30
Top Channel/ Feston “Tirona” kampion, festa e ekipit të kryeqytetit për titullin e 26
26/05 20:11
Top News – Dubai, aty ku shqiptarët urdhërojnë vrasje/Prej andej drejtojnë edhe trafikun e drogës
26/05 19:41
Top News – 72 orët e vështira të ushtrisë shqiptare, çfarë ndodhi në Bizë me stërvitjen e NATO
26/05 19:13
Top Channel/Përurohet teatri për fëmijët te Liqeni, Veliaj me homologun e Parmës: Punë e rëndësishme
26/05 18:00
Top News-Gjykata fiton me firmën e ministrit/Çfarë dosjesh ‘rrëzohen’ për administratën publike
26/05 17:46
Top Channel/ Polici që vrau kolegun! Gjykata lë në burg 25-vjeçarin
26/05 17:20
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top News – ‘Promocion fantastik për Shqipërinë’/Reagimet pas eurombrëmjes së Conference League
26/05 16:49
Top Channel/ U arrestuan 68 tifozë. Italianë, holandezë dhe kroatë të përfshirë në akte dhune
26/05 16:39
Top News- Balla i përgjigjet Alibeajt: Fshihet pas një letre, po diskutojmë me grupet e tjera
26/05 16:34
Top News-Presidenti, PD e Alibeajt merr vendim!/Kryesia re pas zgjedhjeve në PD, takimet e Berishës
26/05 16:32
Top Channel/ Kimikatet ndotin Drinin!
26/05 15:35
Top Channel/ Spitali i ri infektiv, kryeministri inspekton ecurinë e rehabilitimit të plotë
26/05 15:28
Top Channel/ Riaktivizohet koncesioni! Balluku: Ka vendim gjykate për rrugën Thumanë-Kashar
26/05 15:25
Top Channel/ Shqipëria pro zgjerimit të NATO-s!
26/05 15:18