E mitura refuzon prindërit, pas jetesës me një djalë. Policia ” Ligji s’e kap” – Fiks Fare
12/06/2024 20:45

Emisioni Fiks Fare solli rastin e një të miture me origjinë nga Lushnja, por që prej një viti jetonte me një djalë në Rrogozhinë. Mamaja e të miturës u ankua në emisionin Fiks Fare se vajza e tyre 17 vjeç prej 1 viti bashkëjeton dhe nuk i kthen asnjë përgjigje. Sipas të ëmës së të miturës , kjo e fundit nuk ju hap as telefonin prej shtatorit. Kur i shkojnë në banesën që jeton dhe me prindërit e djalit nuk i hapin derën. "Kam frikë se mos e mbajnë në presion.Ne jemi ankuar kudo, por nuk na ndihmon askush . Vajza është e mitur me atë djalin u lidh që 16 vjeç, por pastaj i shkëputi marrëdhëniet me ne. Unë e dalloj që ajo ka një problem, që është në presion” thotë e ëma e përlotur. Fiksi solli takimet që familjarët bënë me Njësinë e Mbrojtjes së Fëmijëve dhe me policinë. Në institucionin e parë u përballën me përgjigjen se vajza nuk do të vijë tek ju dhe kështu nuk kemi si e sjellim. Ndërkohë në polici një inspektor u thotë prindërve se ka ndryshuar ligji për të miturit. Kështu sipas tij një individ mund të krijojë familje që 16 vjeç dhe vajza është 17. Kështu nuk kanë çfarë të bëjnë. Gazetarët e Fiksit, morën një përgjigje nga psikologia e shkollës , Rexhina Memolla e cila tha se nga takimet me vajzën ka kuptuar se pengohet nga familja e djalit për të shkuar te familja biologjike.

Episodi i plotë – Fiks fare, 18 Korrik 2024
18/07 21:01
Monitorime/ Po të pickoi bleta, tërbohu – Fiks Fare
18/07 21:00
Prokuroria dhe gjykata harruan dosjen në sirtar, 35-vjeçari nuk përfitoi nga amnistia! – Fiks Fare
18/07 20:45
Më mirë të të drejtojë një femër apo një mashkull në administratë? – Fiks Fare
18/07 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 17 Korrik 2024
17/07 21:01
Monitorime/ Gjyshi 74 vjeç bën pompa në studio – Fiks Fare
17/07 21:00
Policët parkojnë mjetet private kudo. Shmangin gjobat me simbolet e policisë – Fiks Fare
17/07 20:45
Ilir Meta në një intervistë ndryshe: Ja pse kërkova divorcin! – Fiks Fare
17/07 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 16 Korrik 2024
16/07 21:01
Monitorime/ Si dallohen shqiptarët kur i sheh jashtë shtetit? – Fiks Fare
16/07 21:00
E abuzuar seksualisht, e sëmura mendore në qiell të hapur. Insitucionet ‘mbyllin sytë’ – Fiks Fare
16/07 20:45
Cigarja shkakton kancer dhe impotencë, pse shteti e lejon të shitet? – Fiks Fare
16/07 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 15 Korrik 2024
15/07 21:01
Monitorime/ Brenda gjinisë mashkullore ka burra dhe meshkuj – Fiks Fare
15/07 21:00
“Beteja” PS-PD për kryeplakun e fshatit Toç në Memaliaj! – Fiks Fare
15/07 20:45
Supermarketi si kishë, njerëzit bëjnë kruqin sa herë shohin çmimet! – Fiks Fare
15/07 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 12 Korrik 2024
12/07 21:01
Monitorime/ Rakia një nga përbërësit bio kundër mushkonjave – Fiks Fare
12/07 21:00
Lumit i del pronari, blerësi: E bleva me dokumentet e shtetit! – Fiks Fare
12/07 20:45
Familja nga Këlcyra me djalin tetraplegjik apel për ndihmë: Duam vetëm çatinë! – Fiks Fare
12/07 20:30