Zgjedhjet për rektor në Universitetin e Elbasanit të paracaktuara, pa garë – Fiks Fare
10/06/2024 20:45

Ish prefektja e Elbasanit, Majlinda Perriu, u ankua në emisionin Fiks Fare se është përjashtuar nga gara për rektore e Universitetit" Aleksandër Xhuvani "të Elbasanit padrejtësisht. “Unë kandidova për rektore e universitetit duke ndjekur të gjitha procedurat ligjore, por u përjashtova nga Komisioni Institucional Zgjedhor me pretendimin se nuk ma lejonte ligji për prefektin, kur në fakt ky ligj nuk ma ndalon, por edhe nëse do ma ndalonte mua mandati më përfundoi në 24 maj. Ndërkohë komisioni vendosi të më përjashtonte se isha prefekte në 26 maj, pra dy ditë pasi nuk isha më prefekte” thotë Perriu Ndërkohë që ky komision e përjashtoi në kundërshtim me ligjin atëherë zonja Perriu bëri nja ankesë zyrtare ne Komisionin e Apelimit, i cili duhet të vendoste nëse ish prefektja duhet të hynte në zgjedhje apo jo. Por për çudi thotë znj.Perriu kryetarja e komisionit të apelimit dha dorëheqjen ditën që duhet të dilte vendimi dhe kështu nuk u morë asnjë vendim. Rektori nuk pranoi të jepte asnjë përgjigje për gazetarët ndërkohë dy anëtare të komisionit të apelimit, Ardita Dylgjeri dhe Zyra Gripshi, pranuan se nuk u mblodhën kurrë brenda 5-ditëve zyrtare për të shqyrtuar ankesën e kandidates.

Episodi i plotë – Fiks Fare, 12 Korrik 2024
12/07 21:01
Monitorime/ Rakia një nga përbërësit bio kundër mushkonjave – Fiks Fare
12/07 21:00
Lumit i del pronari, blerësi: E bleva me dokumentet e shtetit! – Fiks Fare
12/07 20:45
Familja nga Këlcyra me djalin tetraplegjik apel për ndihmë: Duam vetëm çatinë! – Fiks Fare
12/07 20:30
Episodi i plote – Fiks Fare, 11 Korrik 2024
11/07 21:01
Monitorime / Specialisti tregon kodet e hajdutëve të shtëpive – Fiks Fare
11/07 21:00
Polici rrahu 17 vjeçarin brenda në komisariat, u dënua dhe akoma në punë – Fiks Fare
11/07 20:45
Fiksi bën me karrocë tetraplegjikun, asnjëherë nuk ishte ngritur nga shtrati – Fiks Fare
11/07 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 10 Korrik 2024
10/07 21:01
Monitorime/ Synetlliku me 360 të ftuar e 85 mijë lule – Fiks Fare
10/07 21:00
83 vjeçari dhunon kunatën, i urinon në banesë. Policia ” Dhunoje dhe ti” – Fiks Fare
10/07 20:45
PD-ja nga fryn era, herë me SPAK-un e herë me SKAP-in – Fiks Fare
10/07 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 9 Korrik 2024
09/07 21:01
Monitorime/ Noka: Më jepni 430 mln euro se shkoj unë në burg – Fiks Fare
09/07 21:00
Firma që shtroi pallatin para zgjedhjeve prishi tubacionin e ujërave të zeza, s’e riparon- Fiks Fare
09/07 20:45
Rama frikë nga protesta PD-së, ndaj organizoi samitin e NATO-s në Amerikë? – Fiks Fare
09/07 20:30
Episodi i plotë – Fiks Fare, 8 Korrik 2024
08/07 21:01
Monitorime/ Vajza e “Përputhen”: 50% e meshkujve janë gay – Fiks Fare
08/07 21:00
2.5 mln lekë për një kemp verbërie. 500 mjekja me sekserin, 2 mln komisioni – Fiks Fare
08/07 20:45
Nëse ikën Rama do na ringjallen shpresat me Berishën në pushtet? – Fiks Fare
08/07 20:30