Turizëm pa ndotje në det/ Dhërmi, kompleksi turistik instalon impianti që pastron ujërat e zeza
25/09/2020 15:25

Kompania ndërtuese Halisof SHPK, me mbi 23 vite eksperiencë në fushën e ndërtimit, në Itali dhe Shqipëri, së fundmi po ndërton një nga komplekset më të mëdha në Dhërmi, i quajtur Olea Residence. Ky kompleks përfshin 108 vila dhe 42 apartamente, të cilat janë drejt përfundimit. Kjo kompania, ka zgjedhur të përdor një sistem tërësisht të ri për trajtimin e ujërave të zeza dhe që vjen për herë të parë në vendin tonë, që do i shërbejë kësaj rezidence. Administrator i kompanisë Halisof SHPK, Klaudio Riko, thotë se ky impiant ka standarde të bashkimit Evropian dhe se do të zgjidh përfundimisht derdhjen në det të ujërave të zeza. Klaudio Riko: Duke qenë afër detit, dhe këtu nuk ka kanalizime ku të kalojnë ujërat e zeza, ne zgjodhëm më të mirën për të mos ndotur ambientin dhe zgjodhëm këtë impiant. Pra cilëson ujin e depurimit dhe ujërat e zeza mënjanë. Ujërat e zeza përpunohen dhe bëhen pleh kimik, dhe uji është për vaditje..për të mbrojtur mjedisin dhe ku të zhvillohet edhe nga investitorët e tjerë që janë në jug.

Top News – Ja kush lihet në pritje/ PD publikon listën me kandidatë
23/10 22:24
Top News – Shpotit Meten/ Rama: Gol me kokë drejtësisë!
23/10 22:23
Top News – Shtatzëne në muajin 9/ Gjylameti preket nga covid 19
23/10 22:21
Top News – Gjyqtari Faut Vjerdha/ Rikthimi i parë pas shkarkimit
23/10 22:20
Jeta e Ina Nukës pas lëndimit/ Flet policja që u plagos në protestat e opozitës
23/10 19:53
Shqipja largohet nga Për’puthen/ Vendimi i produksionit pas qëndrimeve homofobe
23/10 19:52
Top News – Veliaj ironizon Bashën/ ‘U mërzit, se iu prishën pazaret’
23/10 19:50
ABI Bank feston 5 vjetorin/ Kim: Banka amerikane e investimeve, shembull që jam krenare ta mbështes
23/10 19:45
Shkelzeni banon në Rolling Hills/ Kompleksi ku vilat kushtojnë nga 500 mijë deri në 1.7 milionë euro
23/10 19:42
Veliaj: Do thyejmë rekordin e 2017/ “Rivalët tanë nuk kanë as nënshtetësi shqiptare”
23/10 19:34
Meta rrëzon ligjin e zgjedhjeve/ Presidenti i kërkon mendim komisionit të Venecias
23/10 19:33
Top News – ‘Jam rëndë me covid’/ Kreu i sindikatës të naftëtarëve
23/10 19:18
Top News – Masat anti-covid/ Policia vendos me qindra gjoba
23/10 18:38
Top News – Universiteti Mesdhetar/ Javën që vjen mbyllen regjistrimet
23/10 18:22
Top News – Kthehet në muze/ Shtëpia e at Gjergj Fishtës
23/10 18:02
Lezhë/ Makina përplas një këmbësor, dërgohet në gjendje të rëndë në spital
23/10 17:59
Top News – Bilanci i Covid në 24 orë/ 306 raste pozitive, 4 humbje jete
23/10 17:10
KED “mbylli sytë” për noteren/ Sonila Bejtja nuk ka të deklaruar si notere bilancin e vitit 2018
23/10 17:08
Investime ne 38 rrugë/ Bashkia e Tiranës po restauron infrastrukturën në disa lagje
23/10 15:52
Marshim për kancerin e gjirit/ Aktivitet ndërgjegjësuese në Elbasan
23/10 15:50