Top News – Zemërim kundër izolimit/ Ndizet protesta në Melburn, përleshje e arrestime
18/09/2021 16:35

Të paktën 235 persona janë arrestuar në Melburn të Australisë mëngjesin e të shtunës, pas manifestimeve të dhunshme anti-izolim në qendër të qytetit. Sipas britanikes The Guardian, janë lënduar ndërkohë edhe 10 policë. Rreth 1 mijë manifestues janë mbledhur në periferinë veri lindore të Richmondit dhe Hauthornit, të detyruar të ndryshojnë pozicion në moment të fundit pasi 2000 agjentë policie krijuan një gardh rreth zonës komerciale dhe financiare të Melburnit. Në një pikë të caktuar, manifestuesit u filmuan ndërsa hidhnin objekte, mes të cilëve shishe uji, kundër policisë, që kishte krijuar një barrierë njerëzore për të bllokuar marshimin. Agjentët u përgjigjën duke përdorur gazin lotsjellës. Komandanti i policisë në shtetin e viktorias, Mark Galliott, tha se 235 persona u arrestuan prej të cilëve 193 u gjobitën për shkjelje të normave të shëndetit publik. Krimet e kontestuara janë agresion ndaj policisë, sjellje rebele, armë dhe drogë. Shteti i viktorias raportoi një ditë më parë 535 raste të reja me covid, shifra ditore më e lartë e regjistruar këtë vit. Të tjera manifestime kundër izolimeve janë kryer në sidnei dhe në Byron Bay (Bajron Bej).

Top News – Dënim nëse ofendon presidentin / Turqisë i kërkohet ndryshimi i ligjit
19/10 16:06
Top News – Park ekstrem lojërash / Arabi Saudite, frymëzim nga nafta…
19/10 16:04
Top News – Ngjarje makabër në Itali / ’Muros’ nënën e vdekur për të marrë pensionin
19/10 16:03
Top Channel/Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 15:40
Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10 15:40
Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10 15:27
Top News – Nuk ishte raketë hipersonike…! / Kina përegënjeshtron: Testuam një raketë hapësinore
19/10 15:26
Top News – ‘BE po na bën shantazh’ / Kryeministri polak: Nuk do të ketë ‘Polexit’
19/10 14:52
Top News- Alarm nga shkencëtarët/Varianti i ri Delta+ më ngjitësi që nga fillimi i pandemisë
19/10 14:50
Top Channel/ Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 14:16
Top Channel/ Turqia “luftë me të gjithë”, thërret ambasadorët e 10 vendeve perëndimore!
19/10 14:00
Top News – Inskenoi rrëmbimin e tij në Itali / Britaniku donte të lante borxhet me paratë e familjes
19/10 13:42
Top News – Bëhet nënë në moshën 70 vjeçare / Doktorët i kishin thënë se nuk mund të bënte fëmijë
19/10 13:34
Top News – 5.2 tonë kokainë në një jaht / Konfiskim rekord në Portugali, vlente 200 mln euro
19/10 13:32
Top News-‘Jam kërcënuar 3 herë më jetë’/Zëvendëskryeministri britanik zbulon sulmet ndaj tij
19/10 13:30
Top News – Fëmijët sillen keq… / Ndërshkime për prindërit, gati ligji në Kinë
19/10 13:24
Top News – Shpërthen telefoni, vdes 11 vjeçari / Po karikonte aparatin gjatë mësimit online
19/10 13:22
Top News- Teston dy raketa balistike / Koreja e Veriut ‘mbjell’ frikë, bien në ujërat pranë Japonisë
19/10 13:21
Top Channel/”BE-ja rrezikon shpërbërjen”: Mes sherrit, Polonia paralajmëron bllokun europian!
19/10 13:16
Top News- Gazi armë politike e Putin/BE-Ja çfarë po e shkakton krizën e energjisë
19/10 12:55