Top News – Vetoja, politikë shantazhuese/ Analiza, pse duhet të zhbëhet politika e unanimitetit
27/06/2022 11:14

Politika e zgjerimit të Bashkimit Europian me sa duket nuk po funksionon, e kjo për shkak të drejtës së vetos të vendeve anëtare, të cilat për interesat e tyre personale e përdorin kundrejt shteteve kandidate. Kjo ndodhi edhe në rastin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Një herë hapja e negociatave u bllokua nga Franca e Holanda, si një votë kundër Shqipërisë, e më pas Bullgaria vuri veton ndaj Maqedonisë së Veriut. Por politika e vetos po shihet me skepticizëm, teksa i fundit që foli me tone të ashpra për heqjen e saj, ishte kryeministri Edi Rama. Por edhe liderët e vendeve të BE, kanë folur për heqjen e vetos, pasi kjo po përdoret si strategji bllokimi apo shantazhi, nga vendet anëtare. Francesca Basso dhe Miklena Gabanelli, kanë publikuar një analizë të tyre në Corriere.it, teksa citojnë kryeministrin Italian Mario Draghi. “Ne duhet të kapërcejmë ‘parimin e unanimitet’, i cili krijon një logjikë bërë nga veto të kryqëzuara, dhe të shkojmë drejt vendimeve të marra me shumicë të cilësuar. Një Evropë e aftë për të marrë vendime në kohën e duhur është më e besueshme para qytetarëve të saj dhe përballë botës”., është shprehur Draghi më 3 majin e kaluar gjatë seancës plenare të Parlamentit Evropian.

Top News-Hetimet për shqiptaren që u vetëvra në burg/Flet i dashuri, tregon detaje nga takimi
11/08 21:58
Top News- Çmimi i karburanteve në SHBA/Benzina, nën 4 dollarë për herë të parë që nga marsi
11/08 20:43
Top News-‘Të gjithë në Moskë kanë frikë!/Miliarderi rus guxon të flasë hapur kundër Putinit
11/08 20:36
Top Channel/ Ethet e Nilit në Itali, tre të vdekur nga virusi në një javë
11/08 19:57
Top News- SHBA blindon Evropën Lindore/Marina amerikane, luftanije dhe tanke pranë Rusisë
11/08 18:01
Top News- Kërcënohet me jetë drejtori i FBI!/Mbështetësit e Trump në mbrojtje të ish-presidentit
11/08 18:00
Top News- Vendi më neutral në botë…!/Rusia nuk pranon Zvicrën si ndërmjetësuese për paqen
11/08 17:21
Top News – Kim Jong Un shpall fitoren / ’E mundëm covidin, si ne askush tjetër në botë’
11/08 17:06
Top News – Një avion mbi kokat e njerëzve, video argëtuese, por edhe shumë frikë
11/08 15:36
Top Channel/ Beteja për abonentë,Disney kalon netflix, 221 mln përdorues në 3 platforma “Streaming”
11/08 15:16
Top News – Fashizmi është histori! / Kush është gruaja italiane që po tremb perëndimin?
11/08 15:07
Top News – Ndalohet kondicioneri nën 27 gradë / Spanja po kursen: Në dimër jo më shumë se 19 gradë
11/08 15:06
Top Channel/ Pallati i Versajës arrin të kapë, numrin e vizitorëve para pandemisë
11/08 14:56
Top Channel/ Brazili zgjeron prodhimin e pambukut, furnizuesi i dytë në botë pas SHBA-së
11/08 14:53
Top Channel/ Zjarri përbindësh përvëlon Francë, flakët djegin edhe Portugalinë
11/08 14:33
Top Channel/ ‘Vetëm për të bardhët’, qyteti që po lulëzon në Afrikën e Jugut
11/08 13:59
Top News – Pas Krimesë, Ukraina ‘sulmon’ Bjellorusinë / Shpërthime në bazën e përdorur nga Rusia
11/08 13:54
Top News – Zbulohet sekreti i shqiptarëve në Britani/BBC: Më shumë se gjysma e martesave, fiktive!
11/08 13:42
Top News-‘Shtëpi bari’ në themelet e gjykatës/Shqiptari befason policinë në Britaninë e Madhe
11/08 13:35
Top News-Avionët rusë të shkatërruar në Krime/Pamjet satelitore tregojnë dëmet, sulm i shënjestruar!
11/08 13:00