Top News – Vetmia e burrneshës së fundit të Shqipërisë/ AFP në Lëpushë: ’Me mua mbyllet ky kapitull’
08/06/2023 14:04

Për dekada, Gjystina Grishaj, ka prerë dru, ka ngarë traktorë dhe ka mbajtur bagëtitë si të ishte burri i shtëpisë në një fshat të largët në shqipërinë e veriut, për ta gjetur veten tani krejt vetëm, pas vitesh sakrifica në mbështetje të familjes. Grishaj është një nga të fundit virgjëresha të betuara të Shqipërisë, një traditë e hershme që e bëri atë të heqë dorë nga martesa, prindërimi etj, në këmbim të të drejtës për të jetuar dhe punuar si një burrë në një shoqëri thellësisht patriarkale. Zgjedhja e bërë më shumë se 30 vite më parë, ishte e lehtë. Me babain të sëmurë dhe me vëllanë që u nda parakohe nga jeta, ajo zgjodhi të bëhej një burrneshë, e kjo e lejoi atë të ndihmonte familjen. Por tani, në moshën 58 vjecare, Grishaj është e vetme, pasi të afërmit e saj, ashtu si qindra e mijëra shqiptarë të tjerë, emigruan në kërkim të një jete më të mirë, duke e lënë atë pas në shtëpinë e vjetër të familjes.

Top Channel/ “Ferma e hashashit”/ Sot në “Exclusive” sfida e kanabis
24/09 13:09
Shuhet zjarri te fabrika e bojërave Flakët bllokuan autostradën tiranë – durrës
24/09 12:54
Top Channel/ Fierin e Vlorën i shpëtoi shiu! Fiken të gjitha vatrat që ishin aktivizuar në fundjavë
24/09 12:37
Top Channel/ Kukësi voton për kryetarin e ri! Në garë Albert Halilaj i PS dhe Emri Vata nga BF
24/09 12:24
Top Channel/ Shuhet zjarri në fabrikë/ Por disa vatra ende rrezikojnë të riaktivizohen
24/09 12:18
Top Channel/ Një ditë pas zjarrit! Pamje nga fabrika e djegur e bojërave, ende nuk dihet shkaku
24/09 12:13
Top Channel/ Rrethohen sulmuesit,dëgjohen krisma! Fshihen në manastirin e Banjskës ku ka shkuar KFOR
24/09 12:12
Top Channel / Shuhen zjarret në Fier dhe Patos, digjen sipërfaqe të mëdha me ullishte e pemë frutore
24/09 11:50
Top Channel/ Zjarri në fabrikën e bojërave/ Pamje gjatë natës, flakët morën përmasa të frikshme
24/09 11:39
Top News – U vra nga sulmi në Veri, pamjet nga shtëpia e policit që hapi dyert e zisë
24/09 11:34
Top Channel/ Zgjedhjet në Kukës, kandidati i PS: Votoni një djalë që do i shërbejë qytetit
24/09 11:18
Top News – Arrestohet shoferi i autobusit në Morinë/ Tentoi të fuste ilaçe kontrabandë në vendin tonë
24/09 11:03
Top Channel/ Patos, përhapet zjarri në zonën e Margëlliçit gjatë natës! Ushtria zbarkoi në terren
24/09 10:46
Top Channel/ Flakët morën përmasa të mëdha në bypass-in e Vlorës! Pamje gjatë natës
24/09 10:44
Top Channel/ Zjarri në fabrikën e bojërave/ Prefekti i qarkut: Afër kishte depo gazi, e rrezikshme
24/09 10:41
Top News – Zjarr në autostradën Tiranë-Durrës / Merr flakë fabrika, ekipet zjarrfikëse në aksion
24/09 10:39
Top News – Halilaj përballë Vatës / Mbahen zgjedhjet e pjeshme në Kukës
24/09 10:24
Top News – Zjarri në fabrikën e bojërave, Balla dhe Rrumbullaku ndoqën nga afër situatën
24/09 10:18
Top News – Digjet fabrika e bojërave në Maminas, disa zjarrfikës u dërguan në spital për mjekim
24/09 10:17
Top News – Nis procesi zgjedhor në Kukës, momenti kur voton Albert Halilaj, kandidati i PS
24/09 10:17