Top News – Vetëm 15-30 minuta stërvitje/ Studimi-përndryshe rrezikoni të sëmureni
11/06/2021 14:02

Stërvitja në natyrë apo palestër është konsideruar gjithnjë si një mënyrë për të mbajtur trupin në formën më të mirë të mundshme. Por, ushtrimet e rregullta dhe të lodhshme, mund të rrisin rrezikun e sëmundjes së neuroneve motorike te njerëzit që janë gjenetikisht të cenueshëm. Shkencëtarët në Universitetin Sheffield në Mbretërinë e Bashkuar thonë se askush nuk duhet t’i ndalojë ushtrimet si rezultat i studimit të tyre, por shfaqin shpresën se këto gjetje mund të çojnë në mënyra të ekzaminimit të njerëzve, që mund të jenë në rrezik më të lartë. Sipas studimit, rreth një në 300 njerëz në përgjithësi zhvillon sëmundje të neuroneve motorike. Kjo sëmundje ndikon në aftësinë e njerëzve për të lëvizur, për të folur e madje edhe për të marrë frymë, pasi neuronet motorike që sjellin mesazhe nga truri në muskuj, nuk funksionojnë. Sëmundja mund të shkurtojë në mënyrë dramatike jetën e njerëzve. Sipas ekspertëve, kjo shpjegon edhe numrin e lartë të atletëve që preken nga sëmundja. Ushtrime të rregullta dhe të lodhshme, janë karakterizuar në studim ato për më shumë se 15-30 minuta në më shumë se 2-3 ditë të javës.

Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13
Top News – Shuhet ‘Scarface’ në Kenia/ Luani më i vjetër dhe më injohur në vendin afrikan
18/06 01:11
Top News – ‘Të përdoret çdo lloj vaksine’/ EMA: Mënyra e vetme për të fituar ndaj Covid
18/06 01:09
Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38
Top Channel/ Policia gjermane bastis strehën e famshme të të rinjve ‘libertarianë’ në Berlin
17/06 21:37
Top Channel/ Bebja indane gjendet e gjallë në kuti duke lundruar në lumin Ganges
17/06 21:36
Top News – Ndahet Italia për videon e tmerrit/ Prokurorja Bossi: Është shkelur sekreti hetimor
17/06 20:40
Top Channel/ OBSH: S’jemi në fund të pandemisë/Këshilla për Shqipërinë: Kujdes me mutacionet e tjera
17/06 19:37
Top News – Gjendet 1 vjeçari pa jetë në krevat/ Itali, e ëma me damarë të prerë, sulmoi policët
17/06 18:56
Top News – ‘Është gënjeshtar i pandreqshëm’/ Navalny: Putin e ka çmendur paraja dhe pushteti
17/06 18:55
Top News – Turqia ‘në dashuri’ me armët ruse/ Erdogan, SHBA-ve: Pa merak për sistemin raketor rus
17/06 18:21
Top Channel/ Turqia sfidon Amerikën: “Nuk heqim dorë nga armatimi rus”!
17/06 15:44
Top Channel/ Arroganca e Lajcak me Kosovën: Nëse nuk i besoni BE-së, shkoni diku tjetër!
17/06 14:42
Top Channel/ Greqia “kërcënon” Gjermaninë: Mos i shisni nëndetëse Turqisë!
17/06 14:36
Top News – Një pulë për një vaksinë/ Indonezi, strategji për të inkurajuar imunizimin
17/06 14:21
Top News – Nën pushtetin e merimangave…/ Pas përmbytjeve, e gjithë Australia nën rrjetë
17/06 14:14