Top News – Vaksinim i detyrueshëm i fëmijëve/ Gjykata europiane mbështet kërkesën e çekisë
08/04/2021 20:07

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut mbështeti kërkesën e Cekisë për një vaksinim të detyrueshëm të fëmijëve të nivelit parashkollor. Rasi u shqyrtua pas pretendimeve të ngritura nga disa familje që u gjobitën se fëmijët e tyre nuk u pranuan nëpër shkolla pasi nuk ishin te vaksinuar. Gjykata vendosi që ndonëse politika çeke ndërhyn në të drejtën për jetë private, ekziston nevoja e mbrojtjes së shëndetit publik. Rastet e trajtuara ishin të gjitha të periudhës para pandemisë. Por cështja e vaksinimeve rutinë të të miturve ka fituar shumë vëmendje për shkak të COVID-19. Rregullat në fuqi në Republiken Ceke i detyrojnë prindërit të vaksinojnë fëmijët e tyre ndaj një numri sëmundjesh, përvec rasteve kur kjo nuk është e mundur për arsye shëndetësore. Por vaksinat nuk mund të administrohen me forcë dhe fëmijët e pavaksinuar nuk mund të përjashtohen mbi këtë bazë, kur të arrijnë moshën për klasë të parë. Republika Çeke nuk është vendi i vetëm në Bashkimin Europian që zbaton masën e vaksinimeve të detyrueshme të fëmijëve. Vitin e kaluar, Gjermania nisi të respektojë një ligj që u kërkon të gjithë prindërve të vaksinojnë fëmijët e tyre kundër fruthit, në të kundërt përballen me gjobë deri në 2,500 euro, e për këtë sëmundje rregullat e vaksinimit kanë ndryshuar edhe në Itali e Francë.

Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30