Top News – ‘Vaksina’ e Izraelit ndaj raketave/ Iron Dome, mburoja e padukshme që e bën natën, ditë
16/05/2021 13:50

Që nga vitet ’80 kemi dëgjuar se sistemet e mbrojtjes anti-raketë janë të kota, por Izraeli po ua njeh vlerën në këto ditë të trazuara. Shembulli I fundit është suksesi i Iron Dome, Kupolës së Hekurt të Izraelit, në pakësimin e dëmeve njerëzore dhe materiale nga sulmet palestineze me raketa. Që prej të enjtes së shkuar, Hamasi dhe Xhihadi Islamik, dy grupe terroriste të mbështetura nga Irani, kanë lëshuar mbi 1700 raketa drejt Izraelit. Por, raketat e sistemit Iron Dome që ndricojnë qiellin e natës mbi Tel Aviv, kanë arritur të asgjesojnë 90 % të raketave të Hamasit. Izraeli dhe SHBA kanë investuar për dekada me radhë në sistemet mbrojtëse raketore, por kryesisht kanë patur në fokus asgjësimin e raketave me rreze të gjatë. Iron Dome është projektuar për të mbrojtur një territor të vogël nga sulme që nisin pranë kufirit izraelit. Iron Dome shpëton jetë dhe prona izraelite, por mbi të gjitha ndryshon skemën e propagandës së kundërshtarëve. Më pak viktima në Izrael, do të thotë më pak trysni e brendshme politike për një pushtim të plotë të Gazës, ose për sulme ajrore që do të vrisnin njerëz të pafajshëm. Civilët e vrarë në Palestinë janë pika e fortë e propagandës së Hamasit, dhe kështu, përmbajtja e Izraelit përvec se shpëton jetë, e shfajëson disi atë edhe në sytë e opinionit ndërkombëtar. Izraeli synon gjithashtu t’i cojë një mesazh Iranit si dhe Hezbollahut në Liban, duke ditur arsenalet e tyre prej dhjetëra mijëra raketash.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55