Top News – Ukraina mbledh forcat për Donetskun / Humbi më herët Luhanskun por nuk dorëzohet
05/07/2022 10:36

Forcat ruse e kanë përcaktuar tashmë objektivin e tyre të radhës në provincën lindore të Donetskut pasi presidenti Vladimir Putin shpalli fitoren në provincën fqinje të Luhanskut ndërsa lufta e nisur pesë muaj më parë hyn në një fazë të re. Kapja e qytetit të Lisicanskut të dielën kompletoi pushtimin rus të Luhanskut, një nga dy rajonet në Donbas, zonën e industrializuar në lindje të Ukrainës që është bërë edhe vendi i betejave më të mëdha e më të ashpra të kësaj lufte. Të dyja palët kanë pësuar humbje në luftën për Luhanskun, vecanërisht gjatë rrethimit të dy qyteteve Severodonetsk dhe Lisicansk. Të dyja qytetet janë rrafshuar nga bombardimet e pandalura të rusisë. "Qyteti nuk ekziston më", thotë Nina, një nënë e re e cila u largua nga Lisicansku për tu strehuar në qytetin e Dnipros. "Ai praktikisht është fshirë nga faqja e tokës. nuk ka qendra të shpërndarjes së ndihmave. ndërtesa që përdorej për to nuk ekziston më, ashtu si edhe shtëpitë tona", shton ajo. Forcat ukrainase të martën u vendosën në linjat mbrojtëse në Donetsk, ku ata vazhdojnë të kontrollojnë qytetet më të mëdha ndërsa Putin tha se trupat e tij duhet të pushtojnë dhe të rimarrin pa humbur kohë përgatitjen e nevojshme për luftë ndërsa njësitë në zonat e tjera vazhdojnë të luftojnë.

Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06
Top News-6 qytetet më të lira në botë / Nga Bursa në Sofje, ja sa kushton për një muaj
17/08 13:34
Top News – SHBA stërvitet me Seulin / Koreja e Veriut kërcënon, lëshon dy raketa
17/08 13:08
Top News – Izraeli ‘apartejd’ ndaj palestinezëve / Deklarata e Abbas në Gjermani ndez polemika
17/08 13:06
Top News – Rusia hakmerret për Krimenë… / Ndizet lufta në Donetsk dhe Harkiv, bombat nuk ndalen
17/08 13:05