Top News – U nisën mes pandemisë, kthehen në tokë astronautët
22/10/2020 12:51

Një astronaut amerikan dhe dy kozmonautë rusë u kthyen në tokë nga stacioni hapësinor ndërkombëtar, pas gjashtë muajsh mision në hapësirë, që nisi në mesin e pandemisë së koronavirusit. Treshja e udhëtarëve të hapësirës u ul shëndosh e mirë në tokë, të enjten, diku në stepat e Kazakistanit. Amerikani Chris Cassidy dhe rusët Anatoli Ivanichine dhe Ivan Gagner, e lanë planetin pa shumë pompozitet në mesin e shpërthimit të covid 19, më 9 prill. Ata ishin të kufizuar në qendrën e tyre të trajnimit afër Moskës, dhe u nisën në udhëtim pa audiencë ndërkohë që edhe të afërmit e tyre nuk u lejuan të merrnin pjesë në ceremoni. Më 31 maj, atyre iu bashkuan amerikanët Bob Behnken dhe Doug Hurley që bënë të parin udhëtim në hapësirë me një anije private nga grupi amerikan Space X. Misioni shënoi rikthimin e transportit amerikan drejt ISS pas nëntë vitesh ndërprerje, kohë gjatë të cilës funksionuan vetëm raketat Ruse Soyuz.

Top Channel/ Bianca Censori trondit përsëri, shfaqet provokuese krah Kanye West…
24/07 22:29
Top Channel/ “Garë mes një krimineli dhe një ish-prokuroreje”, Harris e Trump me sulme njëri-tjetrit
24/07 22:01
Top Channel/ Pasaportat më të fuqishme në botë! Singapori mban vendin e parë, pasohet nga…
24/07 21:57
Top Channel/ “Nga toka del zjarr”, ankohen turistët në Madrid: Po përvëlohemi!
24/07 21:54
Top Channel/ Scholz: Kandidoj për mandatin e dytë si kancelar. SPD fiton zgjedhjet në 2025
24/07 21:29
Top Channel/ Ishujt grekë në “hall”, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në mes të sezonit turistik
24/07 20:22
Top Channel/ Harris kryeson ndaj Trump! Sondazhi i Reuters: Demokratja ka më shumë mbështetje
24/07 20:18
Top News/ ‘Gropa’ në mbrojtjen e Evropës / Nato gjen mangësi, planifikuesit ‘përveshin mëngët’
24/07 15:53
Top News/ Moska dhe Kievi në bisedime…!? Kremlini: Sinjali i Ukrainës në unison me ne
24/07 15:29
Top News/ Trump padit Kamala Harris / Mori paratë e fushatës së Biden, shkeli ligjet federale
24/07 15:18
Top News/ Santorini ‘sulmohet’ nga turistët / Banorët urdhërohen të mbyllen në shtëpi: Hapni vend
24/07 15:05
Top Channel/ E rëndë në Nepal! Piloti i vetëm i mbijetuar nga rrëzimi i avionit ku vdiqën 18 persona
24/07 14:46
Top News/ Ukraina gjunjëzoi Flotën e Detit të ZI / Admirali britanik: Një vend që nuk ka marinë…
24/07 13:54
Top News/ Avionët luftarakë të gjeneratës së 6-të / Po vjen Tempest, aleatët e NATO-s bëjnë përpara
24/07 13:53
Top News/ Dita më e nxehtë mbi tokë…E hëna ‘rrëzon’ të dielën…si 120 mijë vjet më parë
24/07 13:24
Top News/ Britania në luftë brenda tre vitesh / Paralajmëron kreu i ushtrisë: Duhet të jemi gati
24/07 13:18
Top News/ Snoop Dogg do të mbajë pishtarin në hapjen e Lojërave Olimpike
24/07 12:55
Top News/ ‘Mirë se vjen në Kosovë’ – Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani
24/07 12:55
Top News/ Vetëm piloti mbijeton…Rrëzohet avioni dhe shpërthen në flakë, 18 viktima
24/07 12:28
Top News/ Harris dhe Trump fillojnë luftën / Sulme verbale ndaj njëri-tjetrit, ndizet fushata
24/07 12:25