Top News – Tornado në Wuhan/ Të zhdukur dhe të lënduar në qytetin ku lindi covid-i
16/05/2021 14:52

Disa persona konsiderohen të zhdukur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar pasi një tornado u përplas mbi Ëuhan, në provincën kineze Hubei. Të paktën 40 persona janë lënduar dhe gjashtë të tjerë mungojnë në apel pasi tornadoja goditi ëuhanin, qytetin ku nisi pandemia e koronavirusit. Asnjë nga të lënduarit, sipas agjencisë së lajmeve Xinhua, nuk ëhstë në gjendje kritike për jetën. Pamjet shokuese tregonin mbetjet e përhapura nëpër qytet dhe banorët lokalë të përfshirë nga paniku që përpiqeshin të mbronin sendet e tyre. Qeveria lokale në Ëuhan tha se tornadoja kishte shkulur me rrënjë pemë dhe kishte rrëzuar disa mburoja në kantiere ndërtimi. Ndërkohë, një tjetër tornado goditi qytetin Suzhou, në provincën Jiangsu në Kinë duke i marrë jetën një personi e duke lënduar 21 të tjerë. Fenomenet e motit ekstrem, përfshirë tornadot, nuk janë të pazakontë në kinë. Në 2016, një tornado gjigand, një stuhi breshëri dhe shira të rrëmbyeshëm, i morën jetën të paktën 98 personave dhe lënduan 800 të tjerë. Stuhia vdekjeprurëse coi në ndërprerjen e energjisë elektrike, përmbysi makina dhe shkuli nga vendi cati shtëpish në provincën Jiangsu.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57