Top News – Tesla pa shofer../ Aksident në Teksas, vdesin dy persona
19/04/2021 12:31

Një makinë pa pilot Tesla, është përfshirë në një aksident që i ka marrë jetën dy personave që ndodheshin në të. Ajo kishte dështuar të merrte një kthesë dhe kishte dalë nga rruga duke u përplasur me një pemë. Autoritetet në shba, thonë se ky është më i fundit në një seri aksidentesh në të cilët janë përfshirë makina tesla të pajisura me sistemin gjysmë automatik të drejtimit. Dy persona kanë humbur jetën pasi një mjet Tesla, që besohet se po vepronte pa askënd në sediljen e shoferit, u përplas me një pemë në veri të Hjustonit. “Askush nuk ishte në timon”, thanë zyrtarët e policisë pas aksidentit. Modeli S i Teslas, i 2019, po udhëtonte me shpejtësi kur nuk mundi të përballonte një kthesë dhe doli nga rruga duke u përplasur me një pemë dhe duke shpërthyer në flakë. Pasi zjarri u shua, autoritetet lokalizuan dy pasagjerët, njëri në sediljen e parë ndërsa tjetri prapa. Tesla dhe administrata kombëtare e sigurisë në trafik nuk u përgjigj menjëherë ndaj një kërkese për komente. Aksidenti erdhi në mesin e debateve të ndezura tashmë për sistemin gjysmë automatik të ngarjes së Teslas, për shkak të disa aksidenteve, dhe ndërsa kompania përgatitet të lancojë një softëare të update-uar të vetë drejtimit të makinës për klientët. Sic ka deklaruar agjencia e sigurisë së makinave në shba, në mars, ajo ka hapur 27 hetime për aksidente me makinat tesla. Të paktën tre prej këtyre aksidenteve kanë ndodhur së fundmi. Drejtuesi i Teslas, Elon Musk, tha në janar se ai pret fitime të mëdha nga softëare-i i ri i vetë drejtimit të makinës dhe se ka besim se makina do të jetgë në gjendje të ecë vetë në mënyrë të sigurt këtë vit

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58