Top News – Tanket e Putinit në Tallin…! / A do të mundet NATO të mbrojë Evropën?
01/07/2022 13:28

NATO po nxiton të rrisë mbrojtjen në kufijtë e saj lindorë, me një forcë prej 300 mijë trupash të njoftuar në madrid. Aleanca është detyruar të përveshë mëngët pas rizgjimit të dhunshëm të ‘ariut të fjetur rus”, me pushtimin e ukrainës, cka ka ndezur frikën se ish vendet sovjetike, estonia, lituania dhe letonia, mund të jenë në radhë, në listën e zezë të Putinit. Tashmë NATO ka rënë dakord se do të ketë një forcë prej 300 mijë trupash që mund të mobilizohen përballë rusisë brenda 30 ditësh, por detajet se trupat e cilëve vende do të kontribuojnë atje nuk janë saktësuar ende. Deri sa negociatat mes vendeve evropiane që i druhen luftës për armatën e re, të japin fryte, cka parashikohet të ndodhë ndoshta vitin e ardhshëm, do të jetë detyrë e vetëm 30 mijë trupave, pjesa më e madhe e të cilëve amerikanë, të mbrojnë kufirin lindor që zgjatet nga Baltiku deri në Detin e Zi. E kjo sjell edhe pyetjen: A do të munden ato ta mbrojnë evropën? Duke u ndalur vetëm tek numrat, rusia është forca më e madhe. Gjatë stërvitjeve Zapad, që u konsideruan gjerësisht si një provë gjenerale e pushtimit rus të evropës, putin pretendoi se kishte mbledhur deri në 200 mijë ushtarë, bashkë me qindra tanke dhe mjete të blinduara dhe dhjetëra avionë dhe helikopterë. Por, luftimet në ukrainë, kanë vënë në pikëpyetje efikasitetin e rusisë në betejë, duke nxjerrë në pah taktika të gabuara, armatime të vjetëruara dhe trupa të demoralizuara.

Top News – Stuhi dhe tornado në Itali!/Dy viktima, moti i keq shemb çatitë dhe pemët
18/08 18:17
Top News – Nga aty mund të godasë të gjithë Europën!/Putin çon avionë me raketa në Kaliningrad
18/08 16:53
Top Channel/ Raporti për zjarret, 700 mijë ha sipërfaqe pyjore të djegura në Evropë
18/08 15:44
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top News – Të rinjtë në Japoni janë ‘esëll’ / Qeveria i shtyn të pinë më shumë alkool
18/08 15:00
Top News-Kryeministrja ‘tërbohet’ në party/Del videoja plasin polemikat, Marin: Asgjë për të fshehur
18/08 14:57
Top News – Shiu vjen papritur, përmbytje vdekjeprurëse / Viktima dhe të zhdukur në Kinë
18/08 14:06
Top News – Jemi gati 24 orë në ditë! / Tajvani tregon ‘muskulin’, nuk kemi frikë nga Kina!
18/08 13:28
Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08
Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55