Top News – Suedia ‘bind’ Erdoganin / Sinjale pozitive për heqjen e embargos së armëve
26/05/2022 12:46

Ankaraja ka parë një qëndrim pozitiv drejt heqjes së një embargoje të eksportit të armëve gjatë bisedimeve me aplikantët në Nato, Finlandën dhe Suedinë – tha zëdhënësi i presidentit turk Recep Tayip Erdogan. “Kemi parë një qëndrim pozitiv drejt heqjes së embargos për sa i takon produkteve të industrisë së mbrojtjes, gjatë këtij takimi dhe ky është një zhvillim pozitiv”, tha Ibrahim Kalin. Suedia dhe finlanda kanë ndaluar ekspertet e armëve për në Turqi pas ndërhyrjes së kësaj të fundit në Siri, kundër milicive siriano-kurde YPG. Ankaraja e konsideron grupin njësoj si PKK, pra grup terrorist. Në një konferencë për shtyp pas bisedimeve, zëdhënësi i Erdoganit tha edhe se shqetësimet e turqisë për terrorizmin dhe pritshmëritë për hapat konkretë, do të adresohen në bisedimet në vijim. Finlanda dhe suedia aplikuan për tu anëtarësuar në NATO javën e shkuar por Turqia habiti aleatët duke kundërshtuar pranimin e tyre me pretekstin se të dy vendet mbajnë njerëz të lidhur me partinë e punëtorëve të kurdistanit, PKK, dhe ndjekës të Fetullah Gylen, që ankaraja e akuzon për orkestrimin e një grushti shteti në 2016-ën. Të 30 vendet anëtare të NATO-s duhet të japin miratimin para pranimit të një anëtari të ri.

Top News – Uji, kriza më e re globale! Shtetet nisin racionimin, kush rrezikohet më shumë!
26/06 15:34
Top News – Euro prek nivelin më të ulët në 18 vite/Turizmi dhe eksportet zhvlerësuan monedhën
26/06 14:41
Top Channel/ Konkursi i transgjinorëve, Filipinasja merr vendin e parë
26/06 12:52
Top News -Mbi 180 mln euro vetëm për sigurinë!/Çfarë është samiti i G7 dhe kritikat ndaj superfuqive
26/06 12:45
Top Channel/ Pasuria e madhe e groposur nën Rripin e varfër të Gazës
26/06 12:27
Top Channel/ Vazhdojnë protestat në SHBA, qytetarët kundër ndalimit të abortit
26/06 12:08
Top Channel/ Sot mblidhet G7. Ja çfarë do diskutohet
26/06 11:54
Top Channel/ Gjysmë miliardë dollarë drogë në flakë, pamjet
26/06 11:48
Top Channel/ Goditet Kievi, 4 shpërthime të fuqishme zgjojnë kryeqytetin
26/06 11:46
Top News -Shqiptarët përleshen me thika në Venecia/Sherri për drogën, njëri hidhet në kanalin me ujë
26/06 11:33
Top News – Ukraina bën bilancin e 4 muaj luftë/ Rusia humbje kolosoale në ushtarë e mjete luftarake
26/06 11:27
Top News- Putin forcon mbrojtjen e aleatëve/Raketat më të fuqishme ruse do të vendosen në Bjellorusi
26/06 10:13
Top News – Flamuri turk para parlamentit grek/Politikani-Mitsotakis hiq dorë nga armët dhe SHBA
26/06 10:09
Top News – ‘Shi’ raketash në Kiev /Rusia bombardon civilët, qindra të evakuuar
26/06 10:07
Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25