Top News – Studimi në Britani/ Një dozë vaksine redukton rrezikun e infektimit
23/04/2021 13:13

Një studim i fundit në britaninë e madhe tregon se shanset e infektimit me covid bien ndjeshëm pas dozës së parë të vaksinës së pfizer apo asaj të astrazeneca-s. vaksinat funksionojnë tek të gjithë, përfshirë tek personat mbi 75 vjec dhe ata me sëmundje të mëparshme. Shanset e infektimit me covid bien ndjeshëm pas dozës së parë të vaksinës së pfizer apo Astrazeneca. Në këtë rezultat ka dalë një studim në britaninë e madhe. Vaksinat kanë funksionuar po aq mir tek personat mbi 75 vjec ashtu edhe tek ata me sëmundje të tjera të mëparshme. Zyra e statistikave kombëtare dhe universiteti i oxfordit punuan bashkë dhe gjetën një reagim të fortë me antitrupa në të gjitha grupet e moshave, për të dyja vaksinat. Të gjithë treguan reagim pas të dyja vaksinave – thanë ata. Kërkimi u bazua në teste virusi ga 370 mijë persona në popullatën e përgjithshme të britanisë, një nga më të mëdhenjtë deri më tani. Ai ofron prova reale se vaksinat që po përdoren në britaninë e madhe janë efikase për mbrojtjen e njerëzve ndaj koronavirusit.

Top News – ‘Dita e Zemëratës’ në Palestinë/ Përgjaken edhe protestat e solidarizimit me gazën
18/05 22:14
Top News – Mesdheu ‘gllabëron’ emigrantët/ Mbi 50 të humbur në brigjet e Tunizisë, shpëtohen 33
18/05 21:49
Top Channel/ Palestinezë hapin zjarr ndaj ushtarëve izraelitë në protestën e Bregut Perëndimor
18/05 21:16
Top Channel/ Palestinezët përleshen me forcat izraelite gjatë demonstratës në postbllokun e Nablus
18/05 21:15
Top Channel/ Hungaria dënon qëndrimet ‘e njëanshme’ të BE për sulmet izraelite mbi Gaza – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Ushtria ndalon mijëra emigrantë që hyjnë në territorin spanjoll Ceuta – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Palestinezët shikojnë bombën e pashpërthyer të avionit izraelit në Gaza – Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Forcat izraelite shpërndajnë protestuesit me granata shurdhuese në Jeruzalem– Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Iranianët në protesta solidarizimi me popullin palestinez – Pa koment
18/05 21:12
Top Channel/ Funerali të riut palestinez të vrarë nga zjarri izraelit në Bregun Perëndimor–Pa koment
18/05 21:11
Top News – Ringjallet Kështjella e Versajës/ ’Monet’ kthehet pas ‘pushimeve të detyruara’ në kinë
18/05 19:59
Top News – Gjukanoviç, shefit të NATO-s/ Mali i zi duhet ta rrisë pjesëmarrjen në KFOR
18/05 19:57
Top News – Presidenti çek, ndjesë Vuçiçit/ Ndihet fajtor për bombardimin e ish-Jugosllavisë
18/05 19:31
Top News – Grataçela kineze, pranë shembjes/ Lëkundet kulla 300 metra e lartë, evakuohet në panik
18/05 19:30
Top Channel/ “Të na falni”, presidenti çek i kërkon ndjesë Serbisë për bombardimet e Nato-s në 1999!
18/05 17:06
Top News – ‘Vetëm ti më ke mbetur’/ Gaza, babai i rrënuar shtrëngon foshnjën e plagosur
18/05 16:59
Top News – ‘Godet’ sifilizi…/ Rritje alarmante e rasteve në Australi
18/05 16:11
Top News – Dasëm mes yjesh…/ Ariana Grande martohet në fshehtësi
18/05 16:11
Top News – Ceuta nën sulm/ Turma emigrantësh ‘mësyjnë’ enklavën spanjolle
18/05 16:10
Top News – Izraeli luftë në dy fronte/ ’SHI’ raketash në Liban kundër hezbollahut
18/05 15:31