Top News – Sistemi më i sofistikuar në planet / Si SHBA mbrohet nga sulmet e mundshme me raketa
28/06/2022 12:03

Një bazë ajrore në Alaska, skaji më veriperëndimor i Shteteve të Bashkuara, luan një rol thelbësor në sistemin amerikan të mbrojtjes nga sulmet me raketa. Bëhet fjalë për bazën Fort Greely, pranë rrethit Arktik si edhe bazën e forcave hapësinore ku radari më i sofistikuar amerikan gjurmon raketat më vdekjeprurëse në botë. Trupat atje, janë angazhuar në manovra dhe po stërviten për skenarin e një sulmi të mundshëm si psh një raketë balistike ndërkontinentale e lëshuar nga Koreja e veriut. Radari gjurmues hapësinor jep alarmin. Një skuadër në Bazën e Forcave Hapësinore në Alaska duhet të verifikojë të dhënat me radarin tokësor. “Jemi 300 persona në këtë bazë dhe mbrojmë 300 milionë njerëz”, thotë një pjestar i skuadrës. Radari tokësor i Forcave Hapësinore mund të gjurmojë objekte hapësinore në një distancë prej 5 mijë kilometrash, por imazhi nuk është i qartë, duke e bërë të vështirë përcaktimin se cila pjesë e lëshuar nga reketa ndërkontinentale është seksioni i raketës me lëndë shpërthyese, që përbën kërcënim. Për këtë arsye qeveria amerikane ndërtoi një mjet me kosto 1.5 miliardë dollarë për arsenalin e gjurmimit, radarin e ri me rreze të gjerë veprimi, LRDR.

Top Channel/ “FBI më vodhi pasaportat”/ Trump: Ky është sulm ndaj një kundërshtari politik
16/08 10:04
Top News – Aeroportet më të rrezikshme në botë/Të bukur e të frikshëm, pilotët me licenca të posaçme
15/08 21:50
Top News-E dëshpëruar për punëtorë…!/Britania e madhe në krizë, fajëson Brexit-in
15/08 21:43
Top News – Izraeli, sulm afër bazave ruse / Godet shënjestra iraniane në brigjet e Mesdheut
15/08 21:42
Top News – Rusia braktis 20 mijë trupa në Kherson / Komandantët në arrati para kundërsulmit ukrainas
15/08 21:33
Top News – Ukraina hedh në erë ‘Vagner’ / U dekonspirua nga një foto, shkatërrohet shtabi në Donbas
15/08 21:26
Top News-U kap me drogë në furgon/Gjykata britanike lë në burg shqiptarin
15/08 20:10
Top News – Filipinet ‘grisin’ kontratën Rusinë / Bisedime me SHBA për të blerë helikopterë amerikanë
15/08 19:24
Top News – ‘Bast’ 500 mln dollarësh në Rusi / Si miliarderi saudit investoi pak ditë para luftës…!
15/08 19:17
Top News – 3 vite pritje për një Bayraktar /Droni legjendar turk, më i kërkuari nga ushtritë e botës
15/08 18:19
Top News – Rusia do të armatosë aleatët! / Po dështon në luftë por Putin krenohet: Jemi më të mirët
15/08 18:18
Top News – Bota në prag të një konflikti tjetër!/ ‘Kina-Po përgatitemi për luftë rreth Tajvanit!’
15/08 16:58
Top News – Bie nafta në bursat ndërkombëtare /Çmimi shkon në 93 dollarë për fuçi, shkak Kina e Irani
15/08 16:50
Top News – 23 vite, zyrtar bashkie me diplomë false!/ Duhet të paguajë një gjobë prej 1 milionë euro
15/08 16:35
Top News – Asteroidi gjigant afër Tokës/Paralajmërimi i NASA-me sytë nga qielli!
15/08 16:08
Top News – Prapa shpinës së Putin…!/Zyrtarët rusë negociojnë fshehur me Perëndimin
15/08 15:45
Top Channel/ Një vit me talebanët, Afganistani më i varfër dhe më i pasigurt për gratë
15/08 15:26
Top Channel/ Ulet çmimi i naftës/ Rënia në bursa për shkak të krizës që po prek Kinën
15/08 15:02
Top News -Talebanët, një vit në pushtet…!/Kabuli mes festës, protestave dhe varfërisë ekstreme
15/08 14:59
Top Channel/ Rikthim në hënë/ NASA përgatit programin Artemis. Po stërviten astronautët
15/08 12:28