Top News – Sikur të mos mjaftonte covidi…/ Një ciklon i tmerrshëm kërcënon tani Indinë
17/05/2021 13:09

Dhjetëra e mijëra njerëz janë evakuuar nga zonat e ulëta në indinë perëndimore ndërsa një ciklon i fuqishëm do të përplaset mbi vend të martën, duke kërcënuar një rajon që është thuajse i gjunjëzuar nga vala e dytë shkatërrimtare e pandemisë së koronavirusit. Cikloni Tropikal Tauktae, që u formua në detin arabik, po ecën drejt veriut, përgjatë bregut perëndimor të indisë, duke sjellë me vete erëra të forta, shira të rrëmbyeshëm dhe kërcënimin që stuhia të përplaset egër mbi shtetin Gujarat. Stuhia ka erëra që kapin shpejtësinë e 205 kilometrave në orë e kjo është ekuivalente me një uragan të fortë të kategorisë së tretë në atlantik dhe vetëm pak larg stuhisë së kategorisë së katërt, që fillon me 209 km në orë. Ai është ndërkohë cikloni i parë i emëruar i këtij viti në rajon dhe një katastrofë natyrore si kjo nuk mund të vijë në një kohë më të keqe për indinë, vendin që është kthyer në epiqendrën globale të pandemisë. Tauktae i ka marrë jetën deri më tani gjashtë personave në dy shtete jugore të indisë.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13