Top News – Shtatë vende në stërvitje/ ’Iniochos 2021’ nis në Greqi, angazhohen 33 avionë
19/04/2021 15:09

Udhëhequr nga forcat ajrore greke, Iniochos 2021, stërvitja shumëkombëshe e aviacionit ka nisur në greqi. 33 avionë luftarakë dhe një helikopter, u angazhuan në të. Në total, janë shtatë vende që marrin pjesë në këtë sërbitje që nisi sot dhe zgjat deri më 22 prill. Franca po merr pjesë me avionët e saj Rafale dhe M-2000D, emiratet e bashkuara arabe kanë angazhuar F-16-tat e saj ndërsa SHBA, është pjesëmarrëse me avionët luftarakë F-16, KC-135 Stratotankers dhe MQ-9 UAV. Në këtë stërvitje është angazhuar edhe izraeli me avionë f-15 dhe F-16 ndërsa spanja, vjen me avionët F/A=18 s. Kanadaja po ahstu ka dërguar tetë oficerë për të marrë pjesë në stërvitje si edhe instruktorë të kontrollit në tokë, ndërsa qipro ka kontribuar me një helikopter. Austria, egjipti, jordania, rumania dhe sllovenia kanë dërguar vëzhgues. Stërvitja në greqi vjen para asaj masive, defender europe 2021, që do të nisë në shqipëri, më 26 prill, e për të cilën, një numër i madh mjetesh ushtarake dhe trupash po ashtu kanë nisur të zbarkojnë në vendin tonë.

Top News – Masakër para shkollës së vajzave/ Kabul, 50 viktima në sulmin me bombë
09/05 13:25
Top News – Franca dhe Gjermania apel SHBA/ Hiqni ndalesën për eksportin e vaksinave anti covid
09/05 13:25
Top News – Zi në familjen Obama/ Ndahet nga jeta qeni Bo, ‘mik dhe shoqërues besink’
09/05 13:24
Top News – Fiton partia pro-pavarësisë/ Tani në Skoci më shumë shanse për një referendum
09/05 13:22
Top News – Kryebashkiaku mysliman i Londrës/ Sadiq Khan siguron edhe një mandat tjetër
09/05 13:22
Top Channel/ Serbët, breshëri plumbash drejt një grupi kosovarësh në veri të Kosovës
09/05 12:51
Top Channel/ “Të ngrihen të gjithë myslimanët”, Erdogan paralajmëron Izraelin për sulmin e Al Aksa!
09/05 11:59
Top Channel/ Dita e Europës, BE-ja mes krizave dhe sfidave të së ardhmes
09/05 11:51
Top Channel/ Tmerroi botën, raketa kineze e dalë jashtë kontrollit bie në Tokë
09/05 11:50
Top Channel/ Koronavirusi “prek dhe vampirët”, Kështjella e Drakulës bëhet qendër vaksinimi
09/05 11:49
Top Channel/ Triumfojnë nacionalistët, Skocia drejt ndarjes nga Mbretëria e Bashkuar
09/05 11:48
Top News – Rreziku nga raketa kineze kalon/ Shpëton Italia, objekti shpërbëhet mbi oqeanin Indian
09/05 11:37
Top News – ‘Një lëmsh zjarri…’/ Ja si u pa raketa kineze në qytetet e botës
09/05 11:36
Top News – Një tjetër natë dhune/ Shumë të lënduar në përleshjet në Jerusalem
09/05 11:34
Top News – Neandertali 100 mijë vjeçar/ Itali, zbulim i rëndësishëm në shpellën prehistorike
09/05 11:33
Top Channel/ Grekët rihapin plazhet private pas izolimit të gjatë të Covid – Pa koment
08/05 21:22
Top Channel/ Dhjetra peshkarexha franceze rrethojnë impjantin energjitik të erës në shenjë proteste
08/05 21:21
Top Channel/ Futbollistët vaksinohen kundër Covid-19 në Uruguai – Pa koment
08/05 21:20
Top Channel/ Sonda e NASA-s dërgon pamje me zhurmën e helikopterit të saj që fluturon në Mars
08/05 21:19
Top Channel/ Zbulim i jashtëzakonshëm i njeriut të Nandertalit në shpellën në Itali – Pa koment
08/05 21:18