Top News – Shifra rekord nga covid/ Gjermani, Francë dhe Spanjë
22/10/2020 18:31

Instituti gjerman Robert Koch raportoi më shumë se 11 mijë raste brenda një dite nga koronavirus, hera e parë kjo që prej fillimit të pandemisë që Gjermania kapërcen pragun e 10 infektimeve në 24 orë. Kreu I ketij institute, Dr. Lothar Ëieler tha se gjendja po bëhet shumë serioze. Ai I mëshoi rëndësisë që ka respektimi I rregullave për frenimin e sëmundjës, përfshirë distancimit social, larjen e duarve, maskat dhe ajrosjen e shpeshtë të ambjenteve të brendshme. Ëieler paralajmëroi po ashtu për shmangien në maksimum të festave private, të cilat janë kthyer së fundi në këtë vend në një burim kryesor të përhapjes së infeksionit. Më herët, Franca dhe Spanja u bënë vendet e para europiane që shënuan më shumë se 1 milionë infektime nga koronavirusi. Shifrat po rriten në të gjithë kontinentin e vjetër, e në disa vende të tij madje rastet tani jane edhe me të shumta sesa në mars e prill. Kjo situatë I ka detyruar qeveritë anekënd Europës të rivendosin masa të rrepta kufizuese në qytete e ndonjëherë, edhe në rajone të tëra, edhe pse deri tani, është shmangur rikthimi I karantinave mbarëkombëtare.

Top News – Presidenti i zgjedhur Biden/ Merr llogarinë zyrtare në Twitter me zero ndjekës
15/01 15:55
Frikë nga mutacioni brazilian/ Britania e Madhe në alarm
15/01 15:50
Top News – Tërmeti me magnitudë 6.2 godet Indonezinë/ 34 viktima, njerëzit ende në rrënoja
15/01 15:31
Top News – UFO-t, jo më një mister/ CIA zbulon online të gjithë arkivin e dokumentave
15/01 14:36
Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01 14:36
Top News – Me çmime të reduktuara/ Samsung prezanton linjen e re s21
15/01 14:19
Top News – Evropa e mbuluar nga bora/ Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima
15/01 14:19
Top News – ‘Arma më e fuqishme në botë’/ Koreja e Veriut prezanton raketën e re balistike
15/01 12:58
Top News – Lady Gaga dhe Jennifer Lopez/ Do të këndojnë në inaugurimin e Joe Biden
15/01 12:57
Top News – Shtyrja e dozës së dytë/ Ekspertët nuk e këshillojnë, cënon efikasitetin
15/01 12:54
Rama publikon hartat në Open: 1200 km katror territor i humbëm prej Berishës dhe Nishanit në 2008-ën
15/01 12:28
Top News – ‘Shkoni në shtëpinë e Obamës’/ Shërbimi sekret s’mund të përdorë tualetin e Ivankës
15/01 12:11
Top News – Një pasaportë për vaksinën/ BE diskuton idenë e kryeministrit grek
15/01 12:11
Top News – 2 milionë raste koronavirusi/ Gjermania kapërcen pragun e zymtë
15/01 12:10
Top News – Pas atij anglez e afrikan/ Shkakton shqetësim varianti brazilian i covid-it
15/01 12:10
Top News – E rrallë liqeni në Australi, zbulohet `pema e jetës`
14/01 23:51
Top News – Francë, rikthehet shtetrrethimi/ Masat anticovid, askush nuk lëviz nga ora 18.00
14/01 23:40
Top News – Trump përballë senatit, rrezikon të mos marrë më asnjë post publik
14/01 22:26
Top News – OKB jep alarmin, temperaturat e planetit rritje katastrofike!
14/01 22:20
Top News – Nxehen se nuk mbajti premtimet/ Meksikë, lidhin kryebashkiakun pas pemës
14/01 22:01