Top News – SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale
23/10/2020 14:06

Hakerët e sponsorizuar nga shteti rus kanë pasur në shënjestër dhjetëra rrjete të shtetit amerikan dhe të qeverive lokale në javët e fundit dhe kanë vjedhur të dhëna nga së paku dy serverë, tha Qeveria e Shteteve të Bashkuara. Byroja Federale e Hetimit (FBI) dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe e Infrastrukturës thanë se aktivitetet e hakerëve të mbështetur nga Rusia, datojnë së paku nga fundi i shtatorit. Agjencitë thanë se, deri më sot, nuk ka asnjë tregues se hakerët kanë çrregulluar aviacionin, arsimin, zgjedhjet apo operacionet qeveritare. “Megjithatë, aktori mund të përpiqet të sigurojë qasje në opsione të ardhshme, për të ndikuar në politikat dhe veprimet e SHBA-së, ose për të delegjitimuar” shtetet dhe qeveritë lokale, thanë agjencitë. Ato nuk përmendën se kush ose çfarë është vënë në shënjestër, por vetëm thanë se fushata ishte kundër “një shumëllojshmërie të gjerë të shënjestrave në SHBA”. Sipas dy agjencive, hakerët, e identifikuar si Berserk Bear, Energetic Bear, Dragonfly e tjerë, kanë komprometuar me sukses infrastrukturën e rrjetit dhe kanë vjedhur të dhëna nga së paku dy serverë. Paralajmërimi vjen më pak se dy javë para zgjedhjeve të 3 nëntorit në SHBA. Shtetet e Bashkuara kanë thënë më herët se Rusia, e cila ka ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2016 në favor të zgjedhjes së Donald Trumpit president, po përpiqet të ndërhyjë sërish në zgjedhje. Rusia i ka hedhur poshtë akuzat për ndërhyrje në zgjedhjet në SHBA.

Top News – Ambulanca elektrike/ Më e shpejtë se një helikopter
02/12 22:56
Top News – Kriza e koronavirusit/ Daimler, 1000 euro bonus punonjësve
02/12 22:55
Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12 21:46
Top News – `Ne s`jemi anglezë`/ Berlini nuk nxiton me vaksinën
02/12 21:45
Top News – Gjermania për negociatat/ BE dha fjalën, tani ta mbaje!
02/12 21:37
Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12 21:36
Top News – A do të hetohet Trump/ Shtëpia e bardhë, skemë korrupsioni
02/12 19:42
Top News – Del opinioni i Venecias/ Në zgjedhje, me kodin aktual!
02/12 18:46
Top News – Fotoja që preku botën/ Mjeku përqafon pacientin me covid
02/12 18:19
Top News – Frika mposht gëzimin/ Covidi mbyll qytetin biblik!
02/12 17:47
Top News – Sonda Kineze/ Merr kampione në sipërfaqen e hënës
02/12 16:05
Top News – Vendimi i italisë/ Vaksina falas për të gjithë
02/12 15:37
Top News – Kisha në Beograd/ Punimet përfundojnë pas 86 vitesh
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Top News – Apokalips bore/ Në qytetin me verior të Rusise
02/12 15:24
Top News – Qendra Evropiane/ Shumë vende arritën pikun
02/12 14:21
Top News – Aksidenti në Gjermani/ Mes viktimave, foshnja 9 javëshe
02/12 12:55
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, nuk u rrëmbye nga alienët
02/12 12:49
Top News – Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia
02/12 12:45
Top News – Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming
02/12 12:44