Top News – Rusia, kërcënim për Ballkanin / Britania: ‘Të pamëshirshëm’ përballë Vladimir Putinin
26/05/2022 13:01

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, pritet të paralajmërojë kundër “një qëndrimi të butë” ndaj presidentit rus, Vladimir Putin, në një fjalim që do të mbajë në Bosnje-Hercegovinë. Ajo pritet të deklarojë po ashtu që aleatët e Perëndimit nuk duhet të zvogëlojnë ndihmën për Ukrainën. “Qëndrimi ndaj agresionit rus në Ukrainë nuk duhet të zbutet. Duhet të ketë përgjigje të fuqishme”, pritet të thotë Truss në vizitën e saj në Sarajevë. Truss do të shfrytëzojë fjalimin që t’iu bëjë thirrje aleatëve për më shumë sanksione kundër Moskës, dhe që të gjithë “duhet të mësojnë nga historia” në përballje me Putinin, për t’u siguruar për humbjen e tij në Ukrainë. “Ne nuk duhet të lejojmë një konflikt të zgjatur dhe shumë të dhimbshëm në Ukrainë… Ne duhet të jemi të pamëshirshëm për t’u siguruar që Ukraina të fitojë përmes ndihmës ushtarake dhe sanksioneve ndaj Rusisë”, do të thotë ajo. Kryediplomatja britanike do të shfrytëzojë fjalimin për të garantuar përkushtimin e shtetit të saj për paqe dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor “përballë ndikimit të dëmshëm rus”. Truss pritet të bëjë një hap në këtë çështje duke bërë të ditura synimet për mobilizim të 100 milionë dollarëve amerikanë për investime të mbështetura nga Britania e Madhe në Ballkanin Perëndimor deri në vitin 2025. Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar më 24 shkurt, atë që e quan “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Top News – Uji, kriza më e re globale! Shtetet nisin racionimin, kush rrezikohet më shumë!
26/06 15:34
Top News – Euro prek nivelin më të ulët në 18 vite/Turizmi dhe eksportet zhvlerësuan monedhën
26/06 14:41
Top Channel/ Konkursi i transgjinorëve, Filipinasja merr vendin e parë
26/06 12:52
Top News -Mbi 180 mln euro vetëm për sigurinë!/Çfarë është samiti i G7 dhe kritikat ndaj superfuqive
26/06 12:45
Top Channel/ Pasuria e madhe e groposur nën Rripin e varfër të Gazës
26/06 12:27
Top Channel/ Vazhdojnë protestat në SHBA, qytetarët kundër ndalimit të abortit
26/06 12:08
Top Channel/ Sot mblidhet G7. Ja çfarë do diskutohet
26/06 11:54
Top Channel/ Gjysmë miliardë dollarë drogë në flakë, pamjet
26/06 11:48
Top Channel/ Goditet Kievi, 4 shpërthime të fuqishme zgjojnë kryeqytetin
26/06 11:46
Top News -Shqiptarët përleshen me thika në Venecia/Sherri për drogën, njëri hidhet në kanalin me ujë
26/06 11:33
Top News – Ukraina bën bilancin e 4 muaj luftë/ Rusia humbje kolosoale në ushtarë e mjete luftarake
26/06 11:27
Top News- Putin forcon mbrojtjen e aleatëve/Raketat më të fuqishme ruse do të vendosen në Bjellorusi
26/06 10:13
Top News – Flamuri turk para parlamentit grek/Politikani-Mitsotakis hiq dorë nga armët dhe SHBA
26/06 10:09
Top News – ‘Shi’ raketash në Kiev /Rusia bombardon civilët, qindra të evakuuar
26/06 10:07
Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25