Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06/2021 20:34

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin tha se Rusia është e gatshme të dorëzojë kriminelët kibernetikë në Shtetet e Bashkuara, por vetëm nëse të njëjtën gjë e bën edhe Uashingtoni. Ai tha se kjo mund të arrihej përmes një marrëveshjeje mes dy vendeve. Putin i bëri komentet në një intervistë për televizionin shtetëror, në prag të një takimi me presidentin amerikan, Joe Biden, që pritet të mbahet me 16 qershor në Gjenevë të Zvicrës. Putini tha se pret që takimi i Gjenevës të ndihmojë në vendosjen e dialogut dypalësh dhe ringjalljen e kontakteve personale. Shtëpia e Bardhë ka thënë se Biden në takim do të ngrejë çështjen e sulmeve kibernetike, të cilat kanë tensionuar raportet mes dy vendeve. Kjo çështje është në qendër të vëmendjes, pasi një grup kriminal kibernetik që autoritetet amerikane thanë se operon nga Rusia, sulmoi rrjetin e një gazsjellësi në SHBA duke kërkuar një shpërblim. Disa javë më pas hakerët sulmuan edhe fabrikën më të madhe për përpunimin e mishit në botë. SHBA-ja prej kohësh e ka akuzuar Rusinë edhe për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane. Përveç sulmeve kibernetike, presidenti Biden pritet të diskutojë edhe për veprimet e Moskës në Ukrainë dhe trajtimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny. Por, udhëheqësi amerikan ka thënë gjithashtu se Shtetet e Bashkuara duan një marrëdhënie "të qëndrueshme" me Moskën, në mënyrë që të punojnë bashkë për çështje të përbashkëta strategjike, siç janë kontrolli i armëve dhe ndryshimi i klimës.

Top News – Krimi i organizuar në Serbi / 30 të akuzuar për vrasje, trafik arme e drogë
30/07 20:59
Top News – Evakuohen fshatra dhe hotele / Turqi, zjarret nuk ndalen, 4 viktima
30/07 20:55
Top News – ‘Pushtohet’ qielli francez / Spektakël në lartësi, 300 balona me ajër të nxehtë
30/07 20:54
Top News – Toka kthehet në vepër arti / Qyteti japonez nderon Lojërat Olimpike
30/07 20:54
Top News – Tornado shkakton shkatërrim / Shkul çatitë, dëmton ndërtesat, përmbys makinat…
30/07 20:49
Top News – Biden nderohet nga Kosova / Medalje presidenciale për djalin e ndjerë
30/07 20:48
Top News – Vuçiç e Erdogan flasin për Kosovën / Tresidenti turk: Do të mbështesim dialogun
30/07 20:46
Top News – Ndaloi mohimin e gjenocidit / Republika Serbe e Bosnjes, vendimi i pazbatueshëm
30/07 20:46
Top Channel/ Itali, Como goditet nga përmbytjet:George Clooney sulet të ndihmojë njerëzit!
30/07 17:29
Top Channel/ Zbulohet ADN-ja misterioze, asimilon genet e të tjerëve!
30/07 14:52
Top News – Përhapet si lia e dhënve/Ekspertët amerikanë për variantin Delta
30/07 14:49
Top Channel/ Përdhunoi shqiptaren, zbardhet biseda e grekut: “Duhet ta kisha bërë më parë…”
30/07 14:43
Top Channel/ Fshehur në çanta shpine, DW: Në kufirin Shqipëri-Greqi, lulëzon kontrabanda e kanabisit
30/07 14:24
Top News – Biden nxitje për vaksinimin/100 dollarë bonus për ata që marrin dozën
30/07 13:58
Top Channel/ Njerëzit nuk respetojnë izolimin, Australia dërgon ushtrinë!
30/07 13:42
Top News-Zjarrëfikësit nuk e ndihmuan/ 25 vjeçari humb jetën tragjikisht nga zjarri
30/07 13:38
Top News-Shumë vende vuajnë për dozën e pare/ Izraeli fillon me marrjen e dozës së tretë
30/07 13:19
Top Channel/ Studimi i fundit: Delta po përhapet po aq shpejt sa lija e dhenve!
30/07 12:11
Top Channel/ Luftanija britanike i afrohet ujrave të saj, Kina nis “grupin e sulmit”
30/07 12:07
Top Channel/ I ndizen motorrët papritur, moduli rus vë në rrezik Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar!
30/07 12:06