Top News- Rriten tensionet Turqi-Greqi/ Shtohen akuzat e paralajmërimet nga dy shtetet
02/07/2022 19:36

Vijojnë të njohin rritje tensionet mes Truqisë dhe Greqisë, teksa së fundmi presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan, ka bërë thirrje që grekët të mos votojnë më qeverinë aktuale. Në fjalën e tij në një akademi ushtarake, Erdogan përsëriti ankesat për shkelje të hapësirës ajrore nga Greqia, teksa theksoi se kjo e fundit duhet të vërë mend nga zhvillimet në rajon. “Është një realitet që fqinji ynë në Egje politikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht nuk është në të njëjtin nivel me ne. Prandaj në llogaritjet strategjike të Turqisë ka vendin e merituar. Shpresoj që populli grek do t’u japë mesazhin dhe mësimin nëpërmjet rrugës demokratike, pushtetarëve të tij që vrapojnë pas aventurave që do të sjellin një fund katastrofik për të”. I menjëhershëm ishte edhe reagimi nga qeveria greke, ku nëpërmjet zëdhënësit të saj Giannis Oikonomou, e konsideroi deklaratën e Erdogan si ndërhyrje në punët e brendshme. “Forcimi i vazhdueshëm i Greqisë ushtarakisht, diplomatikisht dhe ekonomikisht e trishton zotin Erdogan dhe e çon në deklarata që shkojnë përtej të zakonshmes. Grekët dhe greket kanë edukimin historik dhe patriotizmin që kërkohet për të mbajtur veshët hermetikisht të mbyllur ndaj nxitjeve të atyre që komplotojnë kundër atdheut të tyre”, tha zëdhënës i qeverisë. Teksa Samiti i NATO-s në Madrid u duk sikur uli tensionet mes dy vendeve, deklaratat e tyre të fundit vetëm sa i kanë rritur tensionet. Nga ana tjetër, si Turqia ashtu edhe Greqia kërkojnë të forcojnë flotat e tyre ajrore me avionë amerikanë.

Top News – Aeroportet më të rrezikshme në botë/Të bukur e të frikshëm, pilotët me licenca të posaçme
15/08 21:50
Top News-E dëshpëruar për punëtorë…!/Britania e madhe në krizë, fajëson Brexit-in
15/08 21:43
Top News – Izraeli, sulm afër bazave ruse / Godet shënjestra iraniane në brigjet e Mesdheut
15/08 21:42
Top News – Rusia braktis 20 mijë trupa në Kherson / Komandantët në arrati para kundërsulmit ukrainas
15/08 21:33
Top News – Ukraina hedh në erë ‘Vagner’ / U dekonspirua nga një foto, shkatërrohet shtabi në Donbas
15/08 21:26
Top News-U kap me drogë në furgon/Gjykata britanike lë në burg shqiptarin
15/08 20:10
Top News – Filipinet ‘grisin’ kontratën Rusinë / Bisedime me SHBA për të blerë helikopterë amerikanë
15/08 19:24
Top News – ‘Bast’ 500 mln dollarësh në Rusi / Si miliarderi saudit investoi pak ditë para luftës…!
15/08 19:17
Top News – 3 vite pritje për një Bayraktar /Droni legjendar turk, më i kërkuari nga ushtritë e botës
15/08 18:19
Top News – Rusia do të armatosë aleatët! / Po dështon në luftë por Putin krenohet: Jemi më të mirët
15/08 18:18
Top News – Bota në prag të një konflikti tjetër!/ ‘Kina-Po përgatitemi për luftë rreth Tajvanit!’
15/08 16:58
Top News – Bie nafta në bursat ndërkombëtare /Çmimi shkon në 93 dollarë për fuçi, shkak Kina e Irani
15/08 16:50
Top News – 23 vite, zyrtar bashkie me diplomë false!/ Duhet të paguajë një gjobë prej 1 milionë euro
15/08 16:35
Top News – Asteroidi gjigant afër Tokës/Paralajmërimi i NASA-me sytë nga qielli!
15/08 16:08
Top News – Prapa shpinës së Putin…!/Zyrtarët rusë negociojnë fshehur me Perëndimin
15/08 15:45
Top Channel/ Një vit me talebanët, Afganistani më i varfër dhe më i pasigurt për gratë
15/08 15:26
Top Channel/ Ulet çmimi i naftës/ Rënia në bursa për shkak të krizës që po prek Kinën
15/08 15:02
Top News -Talebanët, një vit në pushtet…!/Kabuli mes festës, protestave dhe varfërisë ekstreme
15/08 14:59
Top Channel/ Rikthim në hënë/ NASA përgatit programin Artemis. Po stërviten astronautët
15/08 12:28
Top Channel/ Putin flirton me Kim/ Presidenti rus: Do zgjerojmë marrëdhëniet me Korenë e Veriut
15/08 12:21